Rynek mieszkaniowy Wynajem mieszkań

Coraz więcej mieszkań na wynajem bez lokatorów

Pusty pokój, bez jakichkolwiek mebli i elementów wyposażenia

Zakup nieruchomości na wynajem uważany jest za jedną z lepszych inwestycji. Jak wskazują eksperci, nawet atrakcyjna cena wynajmu nie gwarantuje jednak pewnych zysków. Obecnie duże znaczenie ma standard, a także profesjonalne podejście do zarządzania nieruchomością.

Najem nadal opłacalny, ale nie dla wszystkich

Podczas pandemii koronawirusa opłacalność najmu stanęła pod znakiem zapytania. Przejście na naukę i pracę zdalną, a także kłopoty na rynku pracy spowodowały, że zwiększyła się liczba pustostanów.

Kryzys okazał się jednak jedynie chwilowy, a wynajem nadal stanowi korzystną inwestycję, w tym ochronę kapitału przed inflacją i dobrą alternatywę dla bankowych lokat. Warto podkreślić jednak, że sam zakup nieruchomości to dopiero pierwszy krok. Obecnie kluczowe jest odpowiednie przygotowanie nieruchomości do wynajmu i aktualnych potrzeb rynku.

Brak regularnych remontów i przestarzałe wnętrza to główne przyczyny, które wpływają na fakt, że właściciele co siódmego lokalu mają problem ze znalezieniem najemców.

Nieodpowiednio przygotowane mieszkanie zwiększa również ryzyko wynajmu lokalu niesprawdzonemu odbiorcy. To z kolei może skutkować brakiem regularnych wpływów z wynajmu mieszkania, a także stratom finansowym, wynikającym z zaniedbania lokalu przez najemców.

Najemcy mają wyższe oczekiwania

Modnie wyposażone mieszkanie o wysokim standardzie to lokale szczególnie poszukiwane przez młodszą grupę najemców. Mniejsze znaczenie niż dotychczas ma natomiast cena.

Zmiana pokoleniowa to niejedyny czynnik, który wykreował nowe zapotrzebowania na rynku, Znaczenie ma również pandemia, w której efekcie więcej czasu przebywamy w domach.

Istotna jest także rosnąca konkurencja. To, że mieszkania są coraz częściej wybieraną inwestycją, oznacza, że na rynku stale pojawiają się nowe oferty. W rezultacie o najemce nie jest tak łatwo, jak wcześniej. W takim wypadku szczególnego znaczenia nabiera profesjonalne podejście do zarządzania nieruchomością.

Profesjonalizacja rynku nieruchomości

Brak czasu na zarządzanie mieszkaniem, a także nieznajomość rynku najmu powoduje, że wielu inwestorów decyduje się na korzystanie z usług firm, które zajmują się wynajmem mieszkanie profesjonalnie. Przedsiębiorstwa oferują najczęściej usługi polegająca na znalezieniu najemców, ich weryfikacji pod kątem wypłacalności, a także zapewnieniem ciągłości najmu. Firmy zarządzające nieruchomościami zajmują się także stałym kontaktem z najemcami i dbaniem o stan lokali.

Zaniedbania, brak odpowiedzi na aktualne potrzeby rynku i rosnącą konkurencję sprawiają, że 10-15% mieszkań na wynajem stoi pustych. Problem dla wielu inwestorów jest brak ciągłości najmu, a także straty wynikające z udostępnienia lokalu niesprawdzonej osobie.

Dopasowanie oferty najmu do grupy docelowej, a także profesjonale podejście do usługi to działania, które mogą zmniejszyć liczbę pustostanów na rynku najmu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i zarządzaniu właściciele niektórych mieszkań mogą osiągnąć większą niż obecnie stopę zwrotu inwestycji.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać