Rynek mieszkaniowy Wynajem mieszkań

Czy warto kupować duże mieszkanie na wynajem?

wynajem mieszkania
wynajem mieszkania
VadimGuzhva/bigstockphoto.com

Choć nieruchomości o dużym metrażu nie należą do najliczniej reprezentowanej kategorii mieszkań, to jednak zainteresowanie nimi systematycznie rośnie. Z czego to wynika? Czy opłaca się zakup dużego mieszkania? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? O tym poniżej.

Wzrost zainteresowania dużymi nieruchomościami

Nieruchomości o dużym metrażu cieszyły się sporą popularnością w latach 2006-2008, kiedy to klienci nabywali je za wysokie ceny w obawie przed jeszcze większym ich wzrostem. Po tym okresie nastąpił kryzys, który objawił się znacznym spadkiem wartości nieruchomości. Bardzo wielu właścicieli w tym czasie pozostało z mieszkaniami wartymi mniej niż kredyty pozostałe im do spłaty. Obecnie, od ok. 2 lat sytuacja na rynku nieruchomości jest stabilna. Jak wynika z aktualnych badań rynku nieruchomości, największą popularnością wśród Polaków cieszą się średniej wielkości mieszkania o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Stanowią one najliczniejszą kategorię mieszkań sprzedawanych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Od jesieni 2015 roku da się jednak zaobserwować wyraźny powrót zainteresowania dużymi nieruchomościami. Chodzi tu szczególnie o mieszkania 3-4 pokojowe o metrażu powyżej 65 metrów kwadratowych.

Skąd to zainteresowanie?

Popularność dużych metraży wynika z kilku czynników. Jeden z nich w szczególny sposób wpłynął na rynek wtórny nieruchomości – chodzi tu oczywiście o objęcie mieszkań używanych dopłatami z programu Mieszkanie dla Młodych. Szczególnie w mniejszych miastach spotkało się to z wyjątkową pozytywną reakcją, przekładającą się na liczbę zawieranych transakcji zakupu. Kolejny czynnik, który wpłynął na zwiększenie liczby tego rodzaju transakcji, dotyczył obaw przed rosnącym wkładem własnym kredytów hipotecznych. Zgodnie z rekomendacją S, od 2014 roku kwota wkładu własnego systematycznie wzrasta, a od stycznia 2017 roku ma osiągnąć poziom 20%. W związku z tym, z uwagi na pogarszanie się warunków kredytowania, wiele osób decyduje się na szybki zakup docelowego mieszkania „na stałe”, które w pełni zaspokoi potrzeby ich rodzin. Wzrost zainteresowania dużymi nieruchomościami wynika również z ich atrakcyjnej ceny – mieszkania powyżej 70 metrów kwadratowych charakteryzują się średnio o 7,5% niższą ceną za metr kwadratowy niż mieszkania o standardowej wielkości.

Czy inwestycja w dużą nieruchomość się opłaca?

Zakup nieruchomości o dużym metrażu ma swoje plusy i minusy. Niewykluczone, że w późniejszym okresie mogą pojawić się trudności z jej zbyciem, zwłaszcza, jeśli mieszkanie jest położone w mało atrakcyjnej lokalizacji. Inwestycja w dużą nieruchomość może się jednak również okazać strzałem w dziesiątkę. Duże możliwości daje w tej sytuacji rynek najmu. Mieszkanie z 3 lub 4 pokojami z powodzeniem można w części wynająć, zachowując przy tym pełen komfort życia. Mieszkanie jest na tyle przestrzenne, że nawet po wynajęciu jego części, można koegzystować z lokatorami tak, by nie wchodzić sobie nawzajem w drogę. Inną możliwością jest wynajem dużego mieszkania w całości. Należy przy tym zauważyć, że korzystniejszą formą jest wynajęcie go z podziałem na pokoje kilku lokatorom. Choć wymaga to większego wysiłku i energii, by znaleźć odpowiednie osoby, to jednak bez wątpienia taka forma wynajmu przynosi znacznie wyższy zwrot niż wynajem jednemu najemcy.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać