Wiadomości

Czy rząd pozwoli na wykup mieszkań komunalnych?

Młody ojciec siedzi na podłodze i bawi się z córką

Jarosław Kaczyński zapowiedział nowy projekt mieszkaniowy, który zamierza wdrożyć PiS, jeśli wygra najbliższe wybory. Pojawiły się plany ułatwienia wykupu mieszkań komunalnych osobom, które od wielu lat w nich żyją.

Jest możliwość uchwalenia przepisów, które umożliwią lokatorom mieszkań komunalnych ich wykup na własność – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu z wyborcami w Częstochowie. – Traktuję to, jako zadanie – dodał.

Możliwy nowy program mieszkaniowy

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w razie zwycięstwa w wyborach jego partia przygotuje nowy program mieszkaniowy. Jak sam przyznał, „Mieszkanie Plus” nie spełniło pokładanych w nim nadziei.

Czy wykup mieszkań komunalnych stanie się łatwiejszy?

Lider PiS zaznaczył, że taka ustawa mogłaby zostać zablokowana przez Trybunał Konstytucyjny z uwagi na to, że naruszałaby prawo własności. W praktyce odbierałaby bowiem samorządom prawo do dysponowania swoimi lokalami. Prezes powiedział jednak, że widzi szansę na przekonanie Trybunału Konstytucyjnego do zaakceptowania ustawy.

Jest coś takiego, jak interes społeczny, a ten interes społeczny jest zupełnie oczywisty: ludzie powinni mieć prawo do wykupu mieszkań – stwierdził Jarosław Kaczyński.

Aktualnie taki wykup, choć w teorii możliwy, w praktyce jest często trudny z uwagi m.in. na wysokie ceny lokali i niechęć gmin do zmniejszania swojego zasobu mieszkaniowego.

Obecnie wykup mieszkania komunalnego obarczony jest kilkoma warunkami. Najważniejszym jest jednak fakt, czy dany lokal zostanie wystawiony na sprzedaż przez konkretny organ miasta lub gminy, co z zasady dzieje się bardzo rzadko. Jeśli już podmiot decyduje się pozbyć niektórych mieszkań, to jest to z związane np. z wysokimi kosztami jego utrzymania. Pamiętajmy, że mieszkania komunalne pozwalają gminie realizować misję mającą na celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej – zauważa Edyta Kulej-Dziergowska, ekspert Extradom.pl.

Należy wziąć pod uwagę, że ułatwienia w kwestii wykupu lokali komunalnych, chociaż mogą być korzystne dla wykupujących, to jednocześnie mogłyby w konsekwencji doprowadzić do dalszego uszczuplenia zasobu mieszkań gminnych. Oznaczałoby to wydłużenie i tak już bardzo długich kolejek oczekujących na przyznanie lokalu.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać