Wynajem mieszkań

Wynajem mieszkania w całości czy na pokoje?

wynajem mieszkania
VadimGuzhva/bigstockphoto.com

Wynajem mieszkania to doskonała inwestycja. Można z takiego posunięcia czerpać zyski przez wiele lat. Popyt na wynajem lokalu mieszkaniowego jest bardzo duży i w tej kwestii raczej nigdy nic się nie zmieni. Jedyną decyzją jaką należy podjąć to rozważenie pomiędzy wynajęciem całego mieszkania, a poszczególnych pokoi. Czy warto zatem powierzyć swoją nieruchomość kilku obcym sobie osobom? Które rozwiązanie będzie dla nas bardziej opłacalne?

Grupa docelowa

Ludzie, którzy decydują się na wynajmowanie jedynie pokoju, a nie całego mieszkania, to zazwyczaj osoby uczące się. Zdarzają się również pracownicy, którzy zostali oddelegowani tymczasowo do konkretnej miejscowości. Zazwyczaj lokum potrzebne jest im na krótki okres. W takim przypadku możemy więc mieć często do czynienia z poszukiwaniem nowych lokatorów, a co za tym idzie, podpisywaniem kolejnych umów najmu. To wszystko zabiera sporo czasu. Ciągła rotacja wymaga częstego zaangażowania w sprawy formalne ze strony właściciela. W przypadku wynajmowania całego lokalu jednej osobie bądź grupie, mamy przez pewien czas spokój – nie ma potrzeby ciągłego szukania i zawierania kolejnych transakcji.

Oszczędność czasu a większe zyski

Jednakże trzeba wziąć pod uwagę jedną istotną kwestię. To prawda, że wynajmowanie lokalu mieszkaniowego z podziałem na pokoje jest czasochłonne. Może się jednak okazać, że jeśli chodzi o zyski jest jednak warto poświęcać ten cenny czas. Dzieje się tak na skutek tego, iż od każdej osoby wynajmującej pokój będzie pobierany czynsz. W takiej sytuacji kwota ta będzie znacznie wyższa niż w przypadku, gdy jedna osoba bądź więcej wynajmuje cały lokal. W drugim przypadku opłata pobierana jest bowiem całościowo. Ponadto w przypadku wynajmowania poszczególnych pomieszczeń zawsze mamy pewność, że mieszkanie cięgle będzie przynosiło dochody. Nawet kiedy wyprowadzi się jeden z lokatorów to ktoś zawsze jeszcze pozostanie. W tym czasie znajdziemy następnego. Natomiast w przypadku, gdy wynajmujemy całość, po wyprowadzce lokatora przez jakiś czas mieszkanie może pozostać niezamieszkane, a więc nie przynosi zysków.

Odpowiedni metraż

W celu wynajmowania poszczególnych pokoi trzeba mieć do dyspozycji spory metraż. Musi to być mieszkanie przynajmniej trzypokojowe. Tylko w takim wypadku inwestycja ta stanie się bardziej opłacalna dla właściciela. Najemcy będą także wspólnie korzystać z kuchni, korytarza i łazienki, zatem lokal musi być odpowiednio rozkładowy. Istotną rolę odgrywa tu także lokalizacja. Studenci przeważnie chcą zamieszkać w pobliżu uczelni bądź centrum miasta. Bliskie sąsiedztwo nieruchomości do budynków uczelni będzie zatem jak wygrana na loterii. Zapewnimy sobie wówczas gwarancję niekończącej się rotacji. Najchętniej poszukiwane są również pokoje jednoosobowe. Najlepsze więc będzie duże mieszkanie oferujące małometrażowe pokoje. Mieszkanie nie może być także przechodnie, zakłócałoby to bowiem wspólne funkcjonowanie lokatorów.

Lepszym rozwiązaniem pod względem finansowym jest zdecydowanie wynajęcie poszczególnych pokoi niż całego mieszkania. Musimy jednak oferować i spełniać wyżej wymienione kryteria lokalowe. Należy być także przygotowanym na poświęcanie sporej ilości czasu na zapewnienie rentowności inwestycji.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać