Rynek mieszkaniowy

W Polsce będzie powstawać coraz więcej osiedli tematycznych

Odmienne przyzwyczajenia czy wartości często są przyczyną sąsiedzkich konfliktów. A gdyby wokół nas mieszkali sami podobni do nas ludzie? To właśnie idea osiedli tematycznych. Powstają już takie z ułatwieniami dla seniorów oraz przeznaczone dla rodzin katolickich. Pod dyskusję wzięto już temat także osiedli LGBT.

Osiedla dostosowane do potrzeb seniorów

Już od kilku lat możemy spotkać w Polsce osiedla dla seniorów. Są w nich uwzględniane ułatwienia komunikacyjne, które potrzebne są osobom starszym (np. wygodne zjazdy dla wózków inwalidzkich, szerokie windy czy duże przyciski na domofonie). Zazwyczaj takie mieszkania zajmują osoby, które mieszkają samotnie i na co dzień nie mogą liczyć na wsparcie bliskich w bieżących obowiązkach. Aby żyło im się łatwiej, chętnie wybierają ofertę przystosowaną przez deweloperów do ich potrzeb.

Biorąc pod uwagę fakt, że polskie społeczeństwo się starzeje, jest to trend, według którego branża budowlana powinna podążać, bo w ciągu kilku lat zainteresowanie takimi mieszkaniami będzie tylko rosło. Taka enklawa pozwoli seniorom poczuć się bezpiecznie, a także dać im szansę na integrację i efektywne wykorzystywanie wolnego czasu na emeryturze wśród ludzi im podobnych.

Już teraz w Stargardzie powstało właśnie takie osiedle tematyczne w ramach programu „Potrzebny dom”. To na razie pionierski projekt, obejmujący jeden budynek, w którym mieszczą się 24 mieszkania.

Osiedla katolickie

Kolejnym przykładem osiedla tematycznego, które na jednej powierzchni skupia osoby o podobnych potrzebach, jest osiedle katolickie. Pod kątem architektonicznym nie różni się specjalnie od standardowej inwestycji. Jednak przyciąga rodziny o takich samych wartościach, co pozwala lepiej pogodzić ich interesy. Przykładami funkcjonującymi w Polsce są: Osiedle Przystań, zlokalizowane pod Warszawą i Osiedle Fatimskie pod Krakowem.

Jedynym elementem odróżniającym je namacalnie od tradycyjnego osiedla jest pomieszczenie przeznaczone na kaplicę, gdzie mieszkańcy mogą się wspólnie modlić.

Osoby, które mieszkają na takim osiedli żyją jak jedna rodzina. Pomagają sobie wzajemnie w opiece nad dziećmi, utrzymują bliskie sąsiedzkie kontakty, a nawet wpłacają składki na dedykowany fundusz, z którego środki mają być przeznaczone na pomoc mieszkańcom osiedla, których dotknęła trudna sytuacja życiowa (np. choroba czy śmierć członka rodziny).

Osiedla dla społeczności LGBT – tak czy nie?

Wyróżniającą się na tle społeczeństwa grupą są osoby LGBT. Pojawił się pomysł, aby także dla nich stworzyć osobne osiedla, aby mogli czuć się bezpiecznie we własnym gronie. Jednak sami przedstawiciele tej społeczności jak i specjaliści zajmujący się homofobią nie są przekonani do tego pomysłu.

Od razu byłoby wiadomo, kim są mieszkańcy takiego tematycznego osiedla, a szczególnie w Polsce mogłoby to rodzić konflikty i agresję ze strony otoczenia oraz sprzyjać izolacji osób nieheteronormatywnych.

Dlatego pomysł ten pozostał na razie w fazie planów, bo ma więcej wad niż zalet.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać