Rynek mieszkaniowy Wiadomości

Rząd chce remontować wielką płytę

Jest szansa na remont bloków z wielkiej płyty na szeroką skalę. Rząd chce przeznaczyć miliardy złotych na dopłaty do ich remontów w ramach nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji.

Mimo że bloki z wielkiej płyty nadal spełniają normy bezpieczeństwa, rząd ogłosił, że chce przeznaczyć środki na ich remont I termomodernizację. To jedynie część założeń projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji, który trafił już do konsultacji społecznych. Dzięki niemu rząd chce bowiem, by termomodernizacja bloków ruszyła pełną parą.

Na co będą dotacje?

Poza dotowaniem inwestycji polegających na wzmocnieniu połączeń między płytami bloków z wielkiej płyty, projekt zakłada również dopłaty do modernizacji budynków komunalnych, a także do montażu na nich odnawialnych źródeł energii.

Podczas remontów bloków z wielkiej płyty będzie można liczyć na dofinansowanie robót polegających na wzmocnieniu połączeń za pomocą metalowych kotew między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w betonowych płytach wielowarstwowych.

Dofinansowanie będzie można uzyskać również w przypadku ich termomodernizacji, szczególnie w sytuacji montażu nowych warstw ociepleń, które są dodatkowym obciążeniem dla łączników elementów płyty wielowarstwowej. Dzięki temu termomodernizacja bloków z wielkiej płyty, często niemodernizowanych przez dekady, będzie mogła przebiegać na szeroką skalę.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy dodatkowe pieniądze będą również zagwarantowane dla gmin remontującym budynki komunalne. To dobra informacja, bowiem spora część budynków komunalnych nie była remontowana nawet przez kilkadziesiąt lat, przez co ich lokatorzy ponoszą m.in. większe koszty ogrzewania. W przypadku budynków komunalnych dofinansowanie do remontu ma wynosić 50 proc. Na jeszcze większe dofinansowanie gminy będą mogły liczyć w przypadku remontów budynków wpisanych do rejestru zabytków – otrzymają dotację na aż 60 proc. kosztów remontu.

Co ciekawe, pieniądze mają się znaleźć również dla tych, którzy przy okazji przeprowadzania termomodernizacji zainstalują w swoich budynkach odnawialne źródła energii, czyli np. panele słoneczne lub fotowoltaiczne.

Bloki jeszcze posłużą, ale trzeba o nie dbać

Ministerstwo planuje, by na dopłaty do remontów przeznaczyć 7 mld zł. Przedstawiciel ministerstwa, Wiceminister Artur Soboń, w swojej wypowiedzi zaznaczył, że co prawda bloki z wielkiej płyty są w pełni bezpieczne (co potwierdziły przeprowadzane ekspertyzy) i z powodzeniem będą mogły w nich mieszkać kolejne pokolenia Polaków, jednak trzeba się o nie troszczyć i modernizować, stąd pomysł na projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji. Zgodnie z założeniami projektu do 2030 r. ponad 2 mln mieszkańców Polski powinno odczuć znaczną poprawę standardu swojego życia. Co więcej, dzięki termomodernizacji budynków zaoszczędzą na kosztach ogrzewania, bowiem ich mieszkania przestaną emitować energię na zewnątrz, obecnie większość ciepła ucieka m.in. przez nieocieplone ściany, dachy bądź nieszczelne okna.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać