Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Jak MdM wpłynie na rynek mieszkań

Z początkiem roku ruszył kolejny program rządowy, polegający na udzielaniu dopłat do pierwszego zakupywanego mieszkania. Jego celem jest ułatwienie życiowego startu młodym ludziom, których nie stać na wzięcie kredytu w wysokości odpowiadającej pełnej wartości mieszkania, co zmusza ich do wynajmowania nieruchomości i oddawania co miesiąc niemałych pieniędzy obcej osobie. Pojawiają się jednak liczne głosy twierdzące, że program ma na celu jedynie wsparcie banków i w rzeczywistości jest droższy od kredytu zwykłego. Jak jest w rzeczywistości i który wariant dla młodych ludzi jest lepszym rozwiązaniem?

Przede wszystkim należy spojrzeć na liczby. Koszt wynajmu metra kwadratowego w dużym mieście waha się od 25 zł w Poznaniu i Gdańsku, do 40 zł w stolicy. Koszt wynajęcia mieszkania o powierzchni 50 m2, czyli spełniającego wymagania nieruchomości objętych programem MDM, wynosi więc od 1250 zł do 2000 zł. Jest to cena jaką najemca płaci właścicielowi mieszkania. Do tego należy oczywiście doliczyć koszty jego eksploatacji, czyli czynszu, który waha się w granicach od ok. 200 do nawet 600-700zł w okresie zimowym, koszt wywozu śmieci, fundusz remontowy, telewizję kablową i Internet. W sumie miesięczny wynajem mieszkania może pochłonąć z budżetu od 1500 zł do blisko 3000 złotych.

Decydując się na zakup Mieszkania Dla Młodych, miesięczne koszty przy kredycie częściowo dofinansowanym przez Państwo wyglądają korzystniej. Biorąc za przykład Warszawę, w której maksymalna cena ze metr kwadratowy może wynosić 5860 zł, to na zakup 50-metrowego mieszkania należy przeznaczyć 293 tysiące złotych. Kupujący, przy uwzględnieniu częściowego pokrycia kredytu z budżetu Państwa, wynoszącego 10%, będzie musiał zaciągnąć pożyczkę na 251 tysięcy. Przy założeniu, że termin spłacania to 25 lat, miesięczna rata równa będzie kwocie około 1350 złotych. Takie rozwiązanie może pozwolić na oszczędności rzędu kilkuset złotych miesięcznie.

mieszkanie dla młodych

Czy zatem teraz jest dobry czas kupno mieszkania na wynajem? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że swojego mieszkania nie mogą wynajmować osoby, które zakupiły je w programie MDM. Jest to warunek otrzymania dofinansowania i obowiązuje przez 5 lat od zakupu nieruchomości. Decydując się na inwestowanie w mieszkanie pod wynajem należy się liczyć z koniecznością pokrycia 100% kosztów. Natomiast osoby, które mieszkania już wynajmują, póki co nie powinny odczuć negatywnych skutków MDM-u. Program cieszy się zainteresowaniem, jednak jego wdrażanie trwa bardzo wolno. Głównie ze względu na brak mieszkań spełniających wymagania, które narzuca. Ponadto ze względu na niestabilność zatrudnienia, nie wszyscy, którzy nawet spełniliby wymagania kredytowe, decydują się na tak poważne i długoletnie zobowiązanie. W związku z tym nadal wiele młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoje kariery, będzie szukało nieruchomości na wynajem.

Na pogorszenie stanu tego rynku może wkrótce jednak wpłynąć sytuacja demograficzna, która według prognoz, może spowodować ogólny spadek cen nieruchomości. Ponadto rząd pracuje nad kolejnym programem, który ma na celu poprawienie warunków startu młodych ludzi w dorosłość. Państwo miałoby wykupić od deweloperów nieruchomości, które przeznaczałoby na wynajem w cenach dużo niższych od rynkowych. Jednak na realizację tego projektu należy jeszcze trochę poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.