Rynek mieszkaniowy

Większość mieszkań załapie się na limit dla Bezpiecznego Kredytu 2%

Na początku lipca banki zaczną przyjmować wnioski na Bezpieczny Kredyt 2%. Wysokie limity kredytu sprawiają, że za jego pomocą będzie można sfinansować zakup większości nieruchomości niezależnie od lokalizacji.

Bezpieczny Kredyt 2%, czyli nowy rządowy program wsparcia w zakupie pierwszego mieszkania, ma ruszyć na początku lipca. Za pomocą kredytu na preferencyjnych warunkach będzie można sfinansować zakup mieszkania lub budowę domu. Z kredytu będą mogły skorzystać osoby do 45 roku życia. W przypadku małżeństw lub osób wychowujących dzieci warunek ten musi być spełniony przez młodszego z kredytobiorców.

Z kredytu będą mogły skorzystać osoby, które nie posiadają mieszkania, mogą za to być właścicielami działki, na której będą budować dom. Kredyt będzie nisko oprocentowany. Przez 10 lat oprocentowanie wyniesie 2%, do czego będzie doliczona standardowa marża banku. Bank będzie mógł pobierać prowizję za uruchomienie kredytu, ale jej wysokość nie będzie mogła być wyższa niż w przypadku kredytu ze standardowej oferty banku.

Brak limitów ceny za metr kwadratowy w programie Bezpieczny Kredyt 2%

W przeciwieństwie, do wcześniejszych programów, tym razem nie będą obowiązywały limity ceny metra kwadratowego kupowanej nieruchomości. Kwota kredytu będzie mogła wynieść 500 tys. złotych, a w przypadku małżeństw lub kredytobiorców z dzieckiem nawet 600 tys. zł. Maksymalny wkład własny nie będzie mógł przekroczyć 200 tys. zł, a to oznacza, że Bezpiecznym Kredytem 2% sfinansujemy zakup mieszkania za 700 tys. zł lub 800 tys. zł w zależności od kredytobiorcy.

Duża dostępność mieszkań spełniających założenia programu

HREIT w swojej analizę podaje, że osoby, które będą chciały kupić mieszkanie za 500 tys. zł (w tym 450 tys. zł Bezpiecznego Kredytu 2% i 50 tys. zł wkładu własnego) znajdą ciekawe nieruchomości we wszystkich miastach wojewódzkich. W Warszawie mieszkania w cenie do 500 tys. zł stanowią 13% oferty, w Krakowie 20% dostępnych nieruchomości, a we Wrocławiu lub Gdański prawie 30% mieszkań. Średnia dostępność dla wszystkich miast wojewódzkich to 60 procent wszystkich mieszkań wystawionych na sprzedaż. W Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Bydgoszczy czy Toruniu tylko niewiele mieszkań ma cenę wyższą niż pół miliona złotych.

Kredyt bez wkładu własnego z dodatkowymi limitami

Bezpieczny Kredyt 2% można łączyć z wcześniej uruchomionym programem, w którym dzięki gwarancjom BGK można otrzymać kredyt, nie posiadając wkładu własnego. W tym przypadku obowiązują jednak limity ceny.

W swojej analizie HREIT wyjaśnia, że stawki te zależą od lokalizacji nieruchomości oraz tego, czy nieruchomość pochodzi od dewelopera, czy od prywatnego właściciela. Aktualne limity dostępne są na stronie BGK.

Jeśli biorąc Bezpieczny Kredyt 2%, będziemy chcieli skorzystać również z gwarancji pozwalającej uruchomić kredyt bez wnoszenia wkładu własnego, to nieruchomość będzie musiała spełnić dwa warunki:

  • maksymalna cena nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł (lub 600 tys. zł w przypadku rodzin i osób wychowujących dzieci),
  • metr kwadratowy mieszkania nie będzie mógł być droższy niż limit ustalony przez BGK.

W tym przypadku najtrudniej będzie znaleźć mieszkanie w Warszawie, Szczecinie czy Krakowie. HREIT podaje, że w tych miastach mniej niż 20% nieruchomości kwalifikuje się do programu (zarówno w przypadku mieszkań nowych, jak i z rynku wtórnego).

We Wrocławiu, Poznaniu Białymstoku i Lublinie do połączonych programów kwalifikuje się 30% – 45% nieruchomości, a najłatwiej będzie znaleźć mieszkanie w Gorzowie Wielkopolskim lub Zielonej Górze, gdzie od 80% do 94% nieruchomości spełnia założenia obu programów jednocześnie.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać