Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Ulgi podatkowe dla kupujących na rynku pierwotnym

Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób, które nabywają mieszkania na rynku pierwotnym bądź budują dom na własnej działce. Jest to kolejna propozycja, która nie tylko pomoże rozwinąć rynek pierwotny nieruchomości, ale także ułatwi nabycie mieszkania młodym osobom.

Dla kogo?

Jest to forma wsparcia dla osób młodych, których często nie stać na zakup własnego mieszkania, a wprowadzona ulga ma być dla nich swego rodzaju ułatwieniem. Osoba chcąca skorzystać z ulgi nie może mieć skończonych 35 lat, a w przypadku małżeństw ma liczyć się wiek młodszego z małżonków. Co więcej, projekt ustawy przewiduje możliwość odliczenia części kosztów przez osoby fizyczne, zatem na zmianach nie skorzystają firmy ani przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Warunkiem odliczenia kwot od podatku w rozliczeniu rocznym będzie nabycie mieszkania na rynku pierwotnym lub budowa domu jednorodzinnego na własnej działce. Skąd takie obostrzenia? Budowa mieszkań i domów ma na celu wsparcie polskiej gospodarki i firm budowlanych. Rynek pierwotny i budownictwo mieszkaniowe przyczyniają się do wzrostu PKB i dają szanse na rozwój firmom budowlanym, które dzięki stałym zleceniom mogą zwiększać zatrudnienie. Firmy te zazwyczaj działają w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego mają być wspierane przez rząd. Ponadto zasiedlanie mieszkań z rynku pierwotnego wspiera także firmy zajmujące się wykańczaniem wnętrz. Jednak aby skorzystać z ulgi, trzeba będzie niestety poczekać do końca roku, a właściwie do początku roku następnego, ponieważ odliczenie będzie możliwe tylko w zeznaniu rocznym PIT.

Ile będzie można odliczyć?

Ministerstwo chce, aby kwoty do odliczenia były różne dla osób w zależności od ich sytuacji życiowej. Największa ulga należeć się będzie rodzinom wielodzietnym. Osoby samotne także będą mogły z niej skorzystać, tylko w mniejszej wysokości. Ulga będzie zależna od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Na podstawie aktualnych danych, w wykazie prac zaproponowano następujące kwoty do odliczenia:

  • singiel – 4597 zł,
  • podatnik z jednym dzieckiem – 5746,25 zł,
  • podatnik z dwójką dzieci – 6895,50 zł,
  • podatnik z trójką dzieci – 8044,75 zł,
  • małżeństwo bezdzietne – 9194 zł,
  • małżeństwo z jednym dzieckiem – 10 343,25 zł,
  • małżeństwo z dwójką dzieci – 11 492,50 zł,
  • małżeństwo z trójką dzieci – 12 641,75 zł.

 

Rodziny, w których wychowuje się więcej niż troje dzieci będą mogły odliczyć taką kwotę, jaka będzie dostępna dla małżeństw z trójką dzieci. Ustawodawca nie przewiduje kryterium dochodowego, zatem każdy podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi.

Jakie są ograniczenia?

Zastrzeżono jednak, że mieszkanie musi być pierwszym lokum kupionym przez podatnika bądź małżeństwo. Wykluczono więc możliwość nabywania przez młode osoby mieszkań w celu dalszego ich wynajmowania i bogacenia się. Nie wiadomo, czy zostanie wprowadzony do ustawy zapis o minimalnym okresie, w czasie którego podatnik będzie zobowiązany zajmować mieszkanie bez możliwości wcześniejszej odsprzedaży. Jeżeli warunek taki zostanie wprowadzony, podatnik prawdopodobnie będzie musiał dokonać korekty rozliczenia podatkowego i zwrócić do urzędu kwotę otrzymanej ulgi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.