Rynek mieszkaniowy

Coraz mniej cudzoziemców na polskim rynku mieszkaniowym

Pandemia koronawirusa w 2020 r. odcisnęła swoje piętno niemal w każdej dziedzinie gospodarki. Nie inaczej było w kwestii zakupu nieruchomości przez obcokrajowców na terenie naszego kraju. Mimo spadku liczby zakupionych mieszkań był to drugi najlepszy wynik roczny, od kiedy prowadzone są tego rodzaju statystki.

Od ponad 20 lat nabywanie mieszkań przez cudzoziemców na polskim rynku mieszkaniowym jest niemal tak łatwe, jak w przypadku polskich obywateli. Jedynie kupno nieruchomości w strefie przygranicznej obarczone jest wymogiem posiadania odpowiedniego zezwolenia, które wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ograniczenie to dotyczy m.in. takich miast jak: Szczecin, Zakopane czy Gdańsk. Posiadanie ww. zezwolenia obejmuje tylko nabywców spoza krajów Unii Europejskiej.

Według najnowszych statystyk MSWiA oraz raportów serwisu GetHome.pl w 2020 r. obcokrajowcy kupili łącznie 7434 mieszkań na terenie naszego kraju. Był to spadek na poziomie 13 proc. względem 2019 r. Warto jednak nadmienić, że wspomniany 2019 r. zanotował rekordowy wynik. Mimo ogromnych problemów związanych z epidemią Sars-Cov-2 2020 r. okazał się lepszym rokiem sprzedażowym niż 2018 r.

Poprzednia recesja sprzedaży nieruchomości obcokrajowcom została odnotowana w 2012 r. Wiązała się ona bezpośrednio z kryzysem finansowym, który doprowadził do odpływu inwestorów spekulacyjnych z Włoch, Irlandii czy Wielkiej Brytanii.

Jaka narodowość kupuje w Polsce najwięcej nieruchomości?

Od kilku lat zdecydowanym liderem w zakupie mieszkań w Polsce są obywatele Ukrainy. W 2020 r. nabyli ich ponad 2900. Wynik ten jest gorszy o 7 proc. względem statystyk z 2019 r., jednak daje to blisko 40 proc. wszystkich zanotowanych transakcji. Według danych MSWiA Ukraińcy chętnie kupują także grunty. W 2020 r. resort udzielił 447 pozwoleń, które umożliwiły nabycie 31,6 hektarów ziemi.

Polskie nieruchomości cieszą się także dużą popularnością wśród obywateli Białorusi i Rosji. W 2020 r. nabyli łącznie powyżej 3,6 tys. mieszkań o powierzchni ponad 192,3 tys. kw. Przyjmując średnią cenę sprzedaży metra kwadratowego w dużym mieście na poziomie 9 tys. zł, dałoby to zysk rzędu 1,7 mld zł.

Co może zadziwiać, raport MSWiA ukazał rosnące zainteresowanie zakupowe wśród obywateli Indii. Boom na rynku nieruchomości został zapoczątkowany w 2015 r. zaraz po przystąpieniu Polski do UE. Rosnący trend jest zauważalny od 3 lat, zaś w 2020 r. społeczność hinduska zakupiła mieszkania o łącznej powierzchni 5,2 tys. mkw., co daje wzrost na poziomie 40,5 proc. względem roku poprzedniego.

Które miasta zanotowały największe spadki?

Dużo mniejsze zainteresowanie kupnem nieruchomości odnotowano w Gdańsku. W tym mieście obcokrajowcy kupili jedynie 138 lokali, co spowodowało spadek aż o 44 proc. w porównaniu z 2019 r. Kolejne, niechlubne miejsca zajęły: Szczecin (-22,4 proc. r/r), Warszawa (-20,4 proc. r/r) oraz Kraków (-15,8 proc. r/r). Wzrost względem 2019 r. zanotowano w Łodzi – to właśnie tu cudzoziemcy nabyli 323 mieszkania wobec 262 w roku poprzednim.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać