Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Aparthotele to wciąż dobra inwestycja

Aparthotel może być alternatywą dla mieszkania na wynajem. Pozwala osiągać zyski z tego tytułu, ale wymaga od właściciela mniej zaangażowania. W obecnie panujących warunkach rynkowych, kiedy zapotrzebowanie na nieruchomości na wynajem jest duże, inwestycja w aparthotele jest nadal dobrym rozwiązaniem.

Co to jest aparthotel?

Aparthotel jest pojęciem używanym w branży turystycznej. Z perspektywy najemcy jest to usługa hotelowa, tyle że polegająca nie na wynajmie jednego pokoju, ale całego apartamentu. Cena wynajmu określona jest za dobę. Z perspektywy inwestora natomiast wygląda to następująco. Deweloper sam zarządza takim budynkiem lub podpisuje umowę z wyspecjalizowaną firmą, która staje się operatorem hotelu. Następnie deweloper sprzedaje apartamenty pojedynczym inwestorom. Dla każdego z apartamentów założona jest oddzielna księga wieczysta. Inwestorzy podpisują z deweloperem lub operatorem hotelu umowę, na podstawie której otrzymują określony zysk z wynajmu swoich apartamentów. Dodatkowo nie muszą się oni zajmować szukaniem najemców, podpisywaniem z nimi umów, czy przygotowywaniem apartamentu dla gości. Wszystkimi tymi czynnościami zajmuje się operator hotelu.

Dla inwestorów jest to alternatywa na zainwestowanie kapitału, a przychód z najmu stanowić będzie dla nich zysk. W każdym momencie mogą taki apartament odsprzedać. Należy mieć na uwadze, że w najatrakcyjniejszych lokalizacjach ceny takich aparthoteli z czasem rosną. Operator natomiast nie musi dysponować gotówką, by samodzielnie zapłacić za wszystkie lokale oraz utrzymywać je na własny koszt, nie musi również brać na ten cel kredytu. Sam także osiąga zyski z najmu, nie tracąc przy tym zdolności kredytowej, gdyby zdecydował się na kolejną inwestycję w innym miejscu. Dzięki temu może on rozwijać skalę prowadzonego biznesu.

Dla wynajmującego natomiast może być to lepsze wyjście niż inwestycja w mieszkanie. Aparthotele są bowiem częścią dużych inwestycji realizowanych przez deweloperów. Firmy te posiadają zasoby i grunty w najlepszych i najatrakcyjniejszych lokalizacjach, np. w kurortach, toteż apartament w takim miejscu będzie cieszył się większą popularnością wśród najemców od apartamentu położonego na uboczu. Ponadto wynajmującemu spada z głowy problem znalezienia najemców, stworzenia oferty i innych związanych w wynajmem krótkoterminowym, czasochłonnych czynności. W zamian może otrzymać atrakcyjny, regularny zysk.

Aby jednak inwestycja taka nie była chybiona, należy dokładnie sprawdzić firmę deweloperską, z jaką chce się nawiązać współpracę. Ponadto ważna jest analiza danego rynku nieruchomości oraz perspektywy jakie przedstawia w najbliższych latach. Sprawdzić to można analizując oferty oraz branżowe raporty, które pojawiają się regularnie w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.