Wiadomości

Kiedy i jak można wykupić mieszkanie z zasobów gminy?

Wykup mieszkania komunalnego to szansa na uzyskanie prawa własności do lokalu za ułamek jego rynkowej wartości. Najemcy chętnie korzystają z tej możliwości, jednak nie wszystkim przysługuje takie prawo. Zasady wykupu mieszkań komunalnych regulowane są ogólnopolskimi przepisami oraz polityką prowadzoną przez poszczególne gminy.

Zasady użytkowania mieszkania komunalnego są zbliżone do najmu. Lokator wraz z rodziną ma prawo mieszkać w lokalu, w zamian za regularne opłacanie czynszu i ponoszenie opłat eksploatacyjnych. Wysokość czynszu zazwyczaj jest zdecydowanie niższa niż w przypadku tradycyjnego najmu. Mieszkaniec nie jest jednak właścicielem lokalu.

Kto może wykupić mieszkanie komunalne?

Niektóre gminy umożliwiają lokatorom wykupienie lokalu komunalnego. W ten sposób stają się oni właścicielami nieruchomości. Koszt wykupu zazwyczaj wynosi zaledwie kilka procent wartości lokalu. Zasady, na jakich można przejąć na własność mieszkanie, w którym się przebywa, są określone przez samorząd danej gminy. Najczęściej trzeba spełnić kilka podstawowych warunków.

Prawo do wykupu mieszkania komunalnego przysługuje najemcom, którzy:

  • posiadają umowę najmu lokalu komunalnego zawartą na czas nieokreślony,
  • nie mają zaległości w opłatach czynszowych,
  • zamieszkują w danym lokalu przez określony czas, najczęściej jest to co najmniej 5 lat,
  • nie mają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego.

Gdzie złożyć wniosek o wykup lokalu komunalnego?

Aby wykupić mieszkanie komunalne, które się użytkuje, należy złożyć wniosek do urzędu gminy, na której terenie znajduje się dana nieruchomość. Wraz z wnioskiem należy złożyć wymagane dokumenty. Ich wykaz dostaniemy od urzędnika lub znajdziemy na stronie internetowej urzędu.

Gmina po otrzymaniu wniosku zleca rzeczoznawcy majątkowemu przygotowanie wyceny. Wartość, która się w niej znajdzie będzie podstawą do ustalenia ceny lokalu wraz z bonifikatą. Po ustaleniu warunków wykupu zawierana jest umowa w formie aktu notarialnego, a lokator zostaje zobowiązany do zapłaty ustalonej ceny. Na podstawie aktu robiony jest wpis własności do księgi wieczystej. W niektórych przypadkach konieczne jest wcześniejsze założenie księgi wieczystej dla lokalu.

W niektórych przypadkach gmina może odmówić sprzedaży lokalu z różnych powodów. Może o tym decydować np. stan techniczny budynku lub planowana rewitalizacja.

Bonifikata na wykup mieszkania komunalnego

Sprzedaż lokalu komunalnego zazwyczaj jest realizowana z dużą bonifikatą. Jej wysokość zależy od polityki danej gminy. Zniżka może zależeć od rodzaju lokalu i budynku, który się w nim znajduje. Może być powiększona w przypadku jednoczesnego wykupu przez lokatorów wszystkich mieszkań w budynku. Może również zależeć od najmu. Im dłużej lokator mieszkał w lokalu, tym mniejszą cenę zapłaci.

Zastosowany rabat może sięgać nawet 90-98 proc. wartości nieruchomości.

Umowa wykupu może przewidywać konieczność zwrotu bonifikaty w przypadku, gdy mieszkanie zostanie sprzedane przed upływem 5 lat od nabycia. Wyjątek stanowić będzie sprzedaż lokalu na rzecz najbliższej rodziny. Jednak jeśli nowy nabywca również sprzeda mieszkanie przed upływem 5 lat, to gmina także może wnioskować o zwrot naliczonej bonifikaty.

Aby wykupić mieszkanie komunalne na własność, należy spełnić określone warunki, jednak jest to jedna z najtańszych opcji zakupu nieruchomości. W lokalu takim może być konieczne przeprowadzenie remontu, jednak często mieszkania są położone w atrakcyjnych lokalizacjach np. blisko centrum miasta.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać