Rynek mieszkaniowy Wynajem mieszkań

Najem mieszkań nadal tanieje

Czynsze za najem mieszkań wciąż są wyższe niż przed rokiem, jednak z miesiąca na miesiąc widać spore obniżki. Największa korekta dotyczy dużych mieszkań oraz kawalerek. Ceny najbardziej popularnych lokali średniej wielkości utrzymują się na stabilnych poziomach.

Sytuacja na rynku najmu zmienia się od kilku miesięcy. Korekty cen są korzystne dla wynajmujących, ale negatywnie wpływają na rentowność inwestycji z punktu widzenia właścicieli mieszkań.

Kawalerki coraz tańsze

W marcu 2025 roku spadki stawek czynszowych były silniejsze niż w lutym. Ze względu na niższe zainteresowanie właściciele niektórych lokali musieli mocniej zweryfikować swoje oczekiwania. Wyraźne spadki cen miały miejsce przede wszystkim w przypadku najmniejszych lokali, o powierzchni do 40 metrów kwadratowych. Ceny spadły w 9 z 11 analizowanych lokalizacji. Co prawda w Krakowie różnica wyniosą zaledwie -0,1 proc., a w Bydgoszczy -0,3 proc., to jednak w 6 miastach korekta była wyższa niż 1 proc.

Stawki czynszów mieszkań na wynajem w Warszawie spadły o 1,6 proc., w Gdyni o 1,2 proc., we Wrocławiu, Poznaniu i w Łodzi o 1,3 proc., a w Katowicach o 1,9 proc. Z miesiąca na miesiąc ceny wzrosły w Szczecinie (+0,5 proc.) i w Lublinie (+0,6 proc.).

W porównaniu rok do roku ceny kawalerek nie spadły w żadnej z lokalizacji. Najniższy wzrost został odnotowany w stolicy (+0,1 proc.), a największy w Bydgoszczy (+9,8 proc.).

Popularne mieszkania utrzymują swoje ceny

Czynsze za najem spadają z miesiąca na miesiąc również w przypadku dużych mieszkań o powierzchni od 60 do 89 metrów kwadratowych. W ujęciu rocznym czynsze pozostają jednak na plusie w większości lokalizacji. Spadki są notowane w Gdyni (-3,7 proc.), w Gdańsku (-1 proc.), we Wrocławiu (-1,1 proc.) oraz Lublinie (-0,7 proc.).

Największe korekty są notowane w przypadku największych lokali, o powierzchni ponad 90 metrów kwadratowych. Z miesiąca na miesiąc ceny spadły nawet o 2,6 proc. w Szczecinie i 3,2 proc. w Gdańsku. W ujęciu rocznym najem najbardziej potaniał w Warszawie (-6 proc.) i we Wrocławiu (-8,2 proc.)

Z drugiej strony są jednak takie lokalizacje jak Lublin, gdzie w porównaniu rok do roku ceny są wyższe o ponad 13 proc.

Czynsze w przypadku najpopularniejszych, czyli średniej wielkości lokali pozostają stabilne w ujęciu rok do roku mimo wahań z miesiąca na miesiąc.

Ceny mogą się zmieniać

W marcu wzrosła liczba ofert. Otodom Analytics podaje, że było ich 26 tys., czyli o 4 proc. więcej niż w lutym. W siedmiu największych miastach było dostępnych ponad dwie trzecie wszystkich lokali. Ceny najmu mogą spadać w kolejnych miesiącach ze względu na spadek zainteresowania i dalszy wzrost liczby dostępnych lokali.

W lutym i w marcu obniżki czynszów nie są czymś nadzwyczajnym. Podobne korekty miały miejsce w poprzednich latach. Warto śledzić, jak będzie się zachowywał rynek w najbliższych miesiącach.

Wiele zależy od Rady Polityki Pieniężnej. W przypadku podjęcia decyzji o oczekiwanych od dawna obniżkach stóp procentowych wzrośnie zainteresowanie zakupem własnego mieszkania i stopniowo zwalniane przez kredytobiorców lokale zaczną powracać do oferty.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać