parapet wewnętrzny
parapet wewnętrzny
gstockstudio/bigstockphoto.com

Parapety wewnętrzne stanowią ważny element wystroju wnętrz. Dobiera się je do rodzaju okna i generalnego stylu pomieszczenia. Montowanie odbywa się już na etapie tynkowania, dlatego warto przemyśleć wcześniej kompozycję całego pomieszczenia.

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których przygotowuje się parapety. Do wyboru są parapety wykonane z PCV, forniru i drewna. Parapety wykonane z PCV należą do tych najczęściej wybieranych. Cechuje je odporność na zarysowania i czynniki atmosferyczne. Wadą ich są mało estetyczne boczne zakończenia (najczęściej jest to spieczony laminat imitujący drewno/kamień, bądź dekoracyjna folia).

Miłośnicy naturalnych rozwiązań skłonią się z pewnością w kierunku parapetów drewnianych. Współcześnie wykorzystuje się do ich produkcji drewno klejone, a nie jak wcześniej deskę. Dzięki temu można zapobiec pracy materiału pod wpływem zmian wilgotności powietrza, a także wysokich temperatur. Każdy rodzaj drewna może zostać wykorzystany do produkcji parapetu. Gatunek drewna wpływa na cenę. Okazuje się, że parapet z drewna egzotycznego może być sześciokrotnie droższy niż z drewna sosnowego. Najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, dębowe i bukowe. Niezbędne jest zabezpieczenie drewnianych parapetów odpowiednim woskiem, farbą lub lakierem.

Wśród parapetów wewnętrznych można również spotkać takie, które posiadają naklejony grubszy fornir z naturalnego drewna o kolorze i słojach niezależnych od wewnętrznej płyty. Należy pamiętać, aby przed osadzeniem odpowiednio je zaimpregnować (lakierem bądź olejem). Tego typu parapety sprzedawane są na metry.
Na rynku są dostępne również parapety z materiałów drewnopochodnych (płyta laminowana, MDF, postformingowa). Odznaczają się one duża trwałością, są odporne na promieniowanie UV, zmianę temperatury, wilgoć, a także uszkodzenia mechaniczne. Ich powierzchnia może imitować drewno, kamień lub być jednobarwna.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać