Remont mieszkania Utrzymanie mieszkania

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

ogrzewanie podłogowe
ogrzewanie podłogowe
urfingus/bigstockphoto.com

Poszczególne elementy domu wpływają na komfort życia jego mieszkańców. Na etapie budowy trzeba rozważyć różne rozwiązania, aby po wyprowadzce cieszyć się z funkcjonalności wszystkich pomieszczeń. Jedną z ważniejszą decyzji jest wybór rodzaju ogrzewania. W ostatnim czasie bardzo modne jest ogrzewania podłogowe. Czy to forma jest najbardziej optymalna i opłacalna?

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe faktycznie ma wiele zalet. Tą najważniejszą jest właściwy poziom nagrzewania pomieszczeń, czyli od dołu ku górze. W stopy zawsze mamy ciepło, a im wyżej tym temperatura niższa. Dzięki czemu w pokojach jest przyjemnie, choć wykorzystuje się mniej ciepła, bo jest ono rozłożone równomiernie. Właśnie z tego powodu ogrzewanie podłogowe sprawia, że nawet przy niższej temperaturze w pokoju czujemy się komfortowo. W przypadku grzejników nie jest to możliwe, bo to przy nich mamy wysoką temperaturę, więc w przestronnych pokojach będzie chłodniej – przy ogrzewaniu podłogowym wielkość pokoju nie ma znaczenia. Ponadto kaloryfery wymaga zamontowanie mało estetycznego systemu grzewczego, natomiast ogrzewania podłogowego nie widać, bo jest ukryte pod panelami podłogowymi. Dzięki temu wszystkie ściany w danym pokoju można dowolnie zaaranżować, nie zważając na miejsce na grzejniki oraz rury doprowadzające ciepło.

Wady ogrzewania podłogowego

Jeśli są zalety, to są również wady – nie inaczej jest w przypadku ogrzewania podłogowego. Wiele osób narzeka na długi czas osiągnięcia optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Działa też to w drugą stronę, bo w czasie nieobecności domowników pokoje dłużej będą nagrzane niż to jest przy tradycyjnych grzejnikach, które szybciej wytracają ciepło. Największym minusem ogrzewania podłogowego jest jednak jego cena. Koszt wprowadzenia tego systemu jest nawet 40 proc. wyższy w porównaniu z prostymi kaloryferami. Poza tym, taką instalację trzeba wcześniej zaplanować, ponieważ po ułożeniu posadzki jej montaż będzie już niemożliwy. Zwrócić trzeba też uwagę na układ mebli, które nie powinny znajdować się w miejscach, gdzie przechodzą rury grzewcze. A przy montażu posadzki konieczne jest wybranie materiałów i poszczególnych komponentów, które będą bardziej odporne na działanie wysokiej temperatury, a to zazwyczaj oznacza wyższą cenę. Dodatkowe koszty mogą również wynikać z konieczności wynajęcia specjalisty, który ułoży cały system ogrzewania podłogowego, bo samodzielne wykonanie takiej instalacji nie jest możliwe.

Czy warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Rozważając wszystkie za i przeciw, można wybrać najdogodniejszą opcję dla nas. Decyzja między ciepłą podłogą, która jest ratunkiem w każdy zimowy poranek, a niższym wydatkiem na grzejniki naścienne nie jest prosta. Mało kto lubi stąpać po zimnej podłodze, szczególnie gdy w domu jest terakota, ale nie każdego stać na ten luksus przy wielu wydatkach podczas budowy domu czy remontu mieszkania.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać