Rynek mieszkaniowy

Rynek najmu – zyskują duże mieszkania

Z raportu Bankier.pl, opracowanego na podstawie danych z serwisu nieruchomości Otodom wynika, iż w kwietniu, analogicznie do tego samego miesiąca z poprzednich lat, zauważalna była obniżka oczekiwań cenowych wynajmujących mieszkania. Co prawda wymagania dotyczące kawalerek ponownie spadły, jednak za wynajem dużych mieszkań żądano większych kwot niż w marcu.

Kawalerki coraz tańsze

Od początku ubiegłego roku regularnie, z małymi wyjątkami, spadają ceny najmu małych, jednopokojowych mieszkań. W lutym widoczny był delikatny spadek, jednak wzrost w marcu i jeszcze większy w kwietniu (analogicznie do zeszłego roku) wyrównał wcześniejsze spadki.

Spadek oczekiwań wśród wynajmujących jest zauważalny zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. W porównaniu do kwietnia ubiegłego roku najbardziej (aż o 21 proc.) zmalała kwota czynszu za najem kawalerki o powierzchni do 38 mkw. w Lublinie. Nieco mniejszy, bo 10 proc. spadek zanotowano w Katowicach, a 8,5-procentowe zmniejszenie cen zanotowano wśród średnich oczekiwań właścicieli kawalerek na wynajem w Krakowie.

Wzrosty cen kawalerek w największych miastach

A jak wygląda sytuacja w dziesięciu największych miastach w Polsce? Odmiennie na tle Lublina czy Katowic wygląda sytuacja na rynku najmu kawalerek w Łodzi i Szczecinie. W porównaniu do kwietnia ubiegłego roku przeciętne stawki ofertowe zanotowały wzrost o prawie 30 proc. (w Łodzi) oraz 10 proc. (w Szczecinie).

Wzrosty średnich oczekiwań wobec większych mieszkań

Inaczej kształtuje się sytuacja, jeśli chodzi o większe mieszkania. Aby zobrazować sytuację na rynku mieszkań o metrażu od 38 do 60 mkw. można użyć sinusoidy. Po marcowych wzrostach oczekiwań w aż ośmiu z dziesięciu największych polskich miast zauważalny był wzrost średnich oczekiwań wynajmujących. Jednak nie wpłynęło to na fakt, że w znacznej części z nich średnie ceny ofertowe czynszu nadal znajdują się na znacznie niższym poziomie niż rok, a nawet dwa lata temu.

Zwiększenie się średnich cen najmu widoczne było w kwietniu również na rynku dużych lokali mieszkalnych (o powierzchni od 60 do 90 mkw.). Przeciętnie mniej niż w marcu oczekiwano od najmu mieszkań tylko w ogłoszeniach dotyczących najmu lokali mieszkalnych zlokalizowanych w Lublinie i stolicy. Jeśli chodzi o Warszawę, to średnia stawka ofertowa wynosiła więcej niż stawka zanotowana w kwietniu ubiegłego roku.

Natomiast już trzeci kolejny miesiąc wzrasta wycena odstępnego w przypadku dużych mieszkań usytuowanych w Gdańsku. Co więcej, w kwietniu w ujęciu rocznym była ona o ponad 5 proc. wyższa. Duże mieszkania zyskują tu więc coraz bardziej.

Analogicznie jak na rynku sprzedaży

Na podstawie powyższych danych można zauważyć, że sytuacja na rynku najmu lokali mieszkalnych o metrażu od 38 do 60 mkw. oraz od 60 do 90 mkw. w kwietniu była bardzo podobna do tej, jaką zanotowano na rynku sprzedaży nieruchomości, gdzie również górowały stałe wzrosty cen, oscylujące wokół 1 – 2 proc wartości mieszkania.

Czy taka tendencja się utrzyma? Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nic się w tej kwestii nie zmieni i oczekiwania wynajmujących pozostaną na podobnym poziomie.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać