Wielu obecnych, jak i przyszłych kredytobiorców, mocno liczy na obniżki stóp procentowych już w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Taka decyzja Rady Polityki Pieniężnej byłby również na rękę deweloperom. Analitycy i członkowie RPP studzą jednak zapał optymistów. Pierwsze cięcia stóp mogą mieć miejsce dopiero w III kwartale 2025 i prawdopodobnie będą mniejsze od zakładanych.
W drugim półroczu zeszłego roku rynek nieruchomości został rozgrzany przez Bezpieczny Kredyt 2%. Zainteresowanie kredytem z dopłatami było tak duże, że ceny mieszkań poszybowały do rekordowych poziomów, wyprzedały się najpopularniejsze lokale zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, i błyskawicznie skończył się budżet na dopłaty.
Kupujący czekają na zmiany
Od początku 2024 roku zaczęło się ostre hamowanie na rynku, chociaż i tak nie było ono aż tak duże, jak spodziewali się niektórzy analitycy. Spadek zainteresowania zakupem mieszkania spowodowany jest kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest dalsze oczekiwanie na zapowiadany wcześniej nowy preferencyjny kredyt nazwany roboczo Kredytem Mieszkaniowym na Start.
Koalicja rządząca, chcąc uniknąć błędów popełnionych przy poprzednim programie, nie może dojść do porozumienia w sprawie ostatecznego kształtu ustawy regulującej nową wersję pomocy dla kupujących.
Preferencyjny kredyt, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie wystartował w połowie roku i nie wiadomo czy w ogóle dojdzie do skutku (a jeśli tak, to w jakiej formule). Osoby, które potencjalnie mogą zostać beneficjentami rządowego wsparcia, wstrzymują się na razie z decyzją o zakupie mieszkania i czekają na dalsze informacje.
Oczekiwanie na obniżki stóp
Na zmiany czekają też osoby, które nie będą mogły skorzystać z dopłat i będą chciały uruchomić kredyt na standardowych warunkach. W ich przypadku bardzo istotna jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca wprowadzenia obniżek stóp procentowych.
Część analityków prognozowała pierwsze cięcia w pierwszych miesiącach nowego roku. Po ostatnich odczytach dotyczących poziomu inflacji pojawiły się głosy, że do pierwszych obniżek może dojść dopiero w III kwartale 2025 roku. Możemy się też spodziewać dłuższego cyku drobnych cięć niż decyzji o radykalnej, szybkiej obniżce. Do końca 2026 roku stopy procentowe mogą zostać obniżone o 200 punktów bazowych, czyli do poziomu 3,75 proc.
Problem dla deweloperów
Utrzymujący się wysoki poziom stóp procentowych sprawia, że koszt kredytu jest duży, a dostępność kredytów hipotecznych ograniczona. Wiele osób woli poczekać niż teraz brać kredyt hipoteczny.
Mniejsze zainteresowanie potwierdza między innymi rosnąca liczba ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań. Brak klientów odczuwają również deweloperzy. Ich działania polegające m.in., na powrocie do dawno niewidzianych promocji nie zawsze przynoszą efekty.
Utrzymujący się przez dłuższy czas spadek popytu może być dla nich sporym problemem, ponieważ w trakcie realizacji jest obecnie wiele nowych inwestycji, które w najbliższym czasie będą finalizowane. Problemy ze sprzedażą gotowych lokali mogą negatywnie płynąć na kondycję zarówno samych przedsiębiorców, jak i całego rynku.