Rynek mieszkaniowy

Dwa poziomy, więcej możliwości

mieszkanie dwupoziomowe
mieszkanie dwupoziomowe
viczast/bigstockphoto.com

Mieszkania dwupoziomowe to szanse ciekawej aranżacji. Przede wszystkim sprawiają wrażenie większej przestrzeni i dają możliwości wydzielenia oddzielnych miejsc na odpoczynek, sen i strefę aktywność. Atutem dwóch poziomów jest również więcej światła, a także brak sąsiadów w górnych częściach nieruchomości. Jeśli do mieszkania przynależy jeszcze ogródek, to mieszkańcy „dwupoziomówki” mogą poczuć się prawie jak użytkownicy własnego domu. Niektóre nieruchomości dodatkowo w górnych częściach posiadają jeszcze tarasy. Zdarza się również, że deweloperzy zmniejszają cenę za metr przy tego typu lokalach. Jest to bez wątpienia korzyść dla przyszłego właściciela.

Okazuje się jednak, że jeden z kluczowych elementów mieszkania dwupoziomowego, czyli schody, często zaczyna doskwierać właścicielom i wprowadzać ogólny dyskomfort użytkowania. Umiejscowienie toalety na jednym poziomie wymusza częste wędrowanie w górę i w dół. Dodatkowo w przypadku małych dzieci schody są barierą architektoniczną i mogą też być niebezpieczne. Poza tym zabierają także sporo przestrzeni, dlatego też zaleca się, aby w montować je w lokalach powyżej 80 mkw.

Większe mieszkanie i dwa poziomy, to również większe koszty utrzymania. Szczególnie w kontekście zachowania odpowiedniej temperatury. Należy zadbać zatem o odpowiednią izolację dachu i szczelność okien.

Ofert na rynku nieruchomości, które zawierają mieszkania dwupoziomowe jest około 5%. Dostrzega się, że im większy metraż mieszkania, tym jego cena za metr będzie mniejsza. Naturalnie duży wpływ na cenę nieruchomości ma lokalizacja oraz standard wykończenia, np. dwupoziomowe mieszkanie w Warszawie można kupić za niespełna 500 tysięcy, ale też za ponad 1 mln zł.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać