Rynek mieszkaniowy

Czy dobre nastroje na rynku nieruchomości napompują bańkę?

Bank ING przeprowadził badanie pt. „Finansowy Barometr.” Wynika z niego, iż niemal dwie trzecie Polaków uważa, że ceny nieruchomości w najbliższym roku wzrosną. Przekonanie to może zmotywować wielu do przyspieszenia zakupu nieruchomości. Sytuacja sprzyja dalszemu wzrostowi ich cen, a to rodzi ryzyko, iż powstanie spekulacyjna bańka.

Polacy oceniają rozwój sytuacji mieszkaniowej zdecydowanie optymistycznie. Nie przestali w tym roku odwiedzać biur deweloperów.

Mieszkania kupuje się zarówno za gotówkę, jak i na kredyt. Odsetek tych ostatnich żywiołowo rośnie. Wartość zaciągniętych w Polsce kredytów mieszkaniowych zbliżyła się pierwszym kwartale do rekordowego poziomu z 2008 r. Ta hossa ma jednak swoją ciemną stronę, czyli nieunikniony wzrost cen materiałów budowlanych, jak i kosztów robocizny. W dużych miastach czynnikiem kształtującym ceny są także koszty gruntów; tych wartościowych nie zostało już wiele.

Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku Śląskiego twierdzi, że rynek mieszkaniowy osiągnął przesilenie na pograniczu boomu. Spada ilość sprzedanych lokali. – Polacy zaczynają ostrożnie patrzeć na rynek i zaczynają oceniać, że dla nich ten wzrost jest za duży.
Liczba Polaków przekonanych, że ceny szybują – wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim.

Z badania wynika, iż połowa Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, iż ceny te nigdy nie spadają.

– To błędne przekonanie było jedną z ważniejszych przyczyn kryzysu finansowego w 2008 roku. Wówczas w wielu krajach świata, w tym w Polsce, rozpoczął się kilkuletni okres spadku cen domów i mieszkań. To niepokojąca obserwacja, gdyż (mylne) przekonanie o stale rosnących cenach domów i mieszkań może podsycać złudzenie, że na inwestycji w nieruchomości nie można stracić – ocenia ekspert.

Tymczasem w pierwszym kwartale bieżącego roku wzrost cen był umiarkowany. Średnia ofertowa ceny za metr w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie wyniosła od 1,5 do 1,8 proc. Za to w Poznaniu czy Gdańsku ceny spadły, przez co obie metropolie stały się bardziej dostępne cenowo dla potencjalnych nabywców.

Polacy coraz częściej zaciągają kredyty hipoteczne. W pierwszym kwartale ich wartość osiągnęła 12 mld PLN. Skąd to zainteresowanie wśród nabywców nieruchomości? Sprzyjają mu rekordowo niskie stopy procentowe. Poza tym Polacy nie boją się już zadłużać. Coraz częściej kupują mieszkania po to, by lokować w nich oszczędności i czerpać zyski z najmu.

Zapytani optymistycznie oceniają rozwój sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Aż 39 proc. respondentów badania uważa, iż zmierza ona zmierza w dobrym kierunku.

Ci nie posiadający póki co własnych czterech kątów z nadzieją patrzą w przyszłość. Tylko jedna czwarta respondentów uważa, że nie będzie mogła sobie pozwolić na zakup mieszkania w najbliższej przyszłości.

Finansowy Barometr ING jest cyklicznym badaniem, sprawdzającym zachowania i postawy konsumentów wobec zagadnień finansowych w Polsce i na świecie.
Przeprowadzono je w czerwcu 2018 r. w 15 krajach. Udział wzięło ogółem ponad 14 milionów respondentów, w tym 1000 z Polski.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać