Rynek mieszkaniowy

Zakup mieszkania – rentowność inwestycji

Zakup mieszkania na wynajem jest w dobie niskich stóp procentowych jedną z popularniejszych form inwestowania pieniędzy. Czy jest inwestycja rentowna?

Utrzymujące się na niskim poziome stopy procentowe skutkują tym, że z jednej strony koszty kredytów hipotecznych są niższe, z drugiej lokaty bankowe przynoszą znikome zyski. Jeśli więc ktoś liczy na lepszy zarobek, szuka alternatywy na zainwestowanie kapitału. Jedną z nich jest właśnie zakup mieszkania na wynajem.

Jest to wybór o tyle dobry, że popyt na mieszkania na wynajem jest obecnie bardzo wysoki, a w największych aglomeracjach, tj. w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, czy Krakowie stale rośnie. Zakup taki może okazać się więc całkiem dobrym interesem ze stopą zwrotu rzędu 5-8 % w najlepszych lokalizacjach.

Aby jednak inwestycja taka nie była chybiona, należy pamiętać o kilku kwestiach, które przed zakupem trzeba sprawdzić i przemyśleć. Przede wszystkim lokal taki powinien być położony w atrakcyjnej dzielnicy miasta, w centrum lub jego bezpośredniej okolicy. Ponadto dobrze by było, aby był na tyle uniwersalny, by można go było wynająć zarówno parze z dzieckiem, singlowi lub turystom na krótki pobyt. Najlepiej sprawdzą się tu więc mieszkania dwupokojowe o powierzchni 40 – 60 metrów kw.

Ożywienie na rynku nieruchomości trwa już pięć lat, a niektórzy specjaliści zwiastują jego powolne zakończenie. Czy rzeczywiście sytuacja na rynku zmienia się na tyle, że zakup nieruchomości na wynajem przestał był opłacalny? Jak podaje portal RynekPierwotny.pl obecnie co trzecie mieszkanie sprzedawane przez deweloperów nabywane jest za gotówkę. Duża część z tych zakupów to zakupy inwestycyjne. Aktualnie na rynku brak jest konkurencyjnych produktów, które mogłyby zapewnić porównywalną do wynajmowania mieszkania stopę zwrotu. Wśród inwestycji są również lokale nabywane przy całkowitym lub częściowym udziale kredytu hipotecznego. Szacuje się, że obecnie nawet 30-40 % kupowanych mieszkań, przeznacza się właśnie pod inwestycje.

Mimo dużej podaży na razie nie widać przesycenia rynków i nic nie wskazuje na to, że stanie się to w najbliższym czasie. Wysoka sprzedaż idzie bowiem w parze z dużym popytem na mieszkania na wynajem. Dodatkowym atutem takiej inwestycji jest wzrost wartości nieruchomości w czasie. Czynnikiem, któremu można przypisać delikatne ostudzenie nastrojów kupujących, są wysokie i stale rosnące ceny nieruchomości. W niektórych miastach można zauważyć małe wyhamowanie sprzedaży, co tłumaczy się właśnie postawą inwestorów wyczekujących lepszych okazji cenowych. Mniejsze koszty początkowe wpływają bowiem na większą rentowność takiej inwestycji.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać