Wynajem mieszkań

Wynajem krótko- i długoterminowy

najem okazjonalny

Zajmując się wynajmem nieruchomości należy zdecydować się na jedną z form – najem długoterminowy lub wynajmowanie na krótkie okresy. Te dwa rodzaje zasadniczo się od siebie różnią. Przede wszystkim umową – w pierwszym przypadku może być to umowa zarówno na czas określony i nieokreślony, w drugim natomiast z charakteru najmu wynika, że umowa może być zawarta wyłącznie na czas określony.

Różnica między takimi umowami polega na tym, że ta podpisana na czas określony kończy się z upływem wskazanego w niej terminu, a jej wcześniejsze wypowiedzenie możliwe jest tylko w określonych przypadkach, które należy precyzyjnie w umowie wskazać. Gwarantuje ona przychód z tytułu najmu przez określony czas. Umowa na czas nieokreślony natomiast może zostać wypowiedziana z zachowaniem terminów ustawowych. Nie można przewidzieć jak długo wynajmujący będzie osiągał z tego tytułu przychód.

Najem długoterminowy ma tę zaletę, że gwarantuje właścicielowi mieszkania regularny, długotrwały dochód z czynszu. Ofertę taką należy kierować do określonej grupy potencjalnych najemców – osób pracujących, par, rodzin, ponieważ to oni będą zainteresowani stabilnym najmem bez przerw na wakacje, które np. robią studenci. Cena najmu w tym przypadku zależy od czynników takich jak standard mieszkania czy lokalizacja. Jest ona niższa niż w przypadku najmu krótkiego, jednak wynajmujący może ją otrzymywać nieprzerwanie przez kilka miesięcy lub lat. Jest to również forma wygodna – nie wymaga częstego odświeżania mieszkania przy zmianie najemców i przede wszystkim nie pochłania czasu na ich ciągłe szukanie.

Najem krótkotrwały natomiast kierowany jest przede wszystkim do turystów, biznesmenów, firm, które szukają mieszkań dla swoich pracowników. Wymaga więcej wysiłku – oferta najmu powinna znajdować się w dziale ogłoszeń niemal nieustannie. Mieszkanie z każdym nowym lokatorem wymaga również posprzątania, przygotowania, a czasem odświeżenia. Każdy najemca to kolejna umowa, którą należy sporządzić i rozliczyć. Z drugiej strony ceny osiągane za taki najem mogą być kilkukrotnie wyższe niż w przypadku najmu długoterminowego, ale najczęściej osiąga się je w sezonie. Najlepszymi lokalizacjami są więc miejscowości turystyczne, cieszące się zainteresowaniem przez cały rok, takie w których odbywają się duże imprezy, festiwale, czy jak grzyby po deszczu powstają nowe biurowce. Zdarza się, że zarobek uzyskany w sezonie potrafi zasilić budżet na pozostałe miesiące, ale należy pamiętać, że mieszkanie trzeba utrzymywać. Pustostany są niepożądane z uwagi na to, że wynajmujący będzie musiał pokrywać koszty administracyjne z własnej kieszeni, ale i nie służą stanowi technicznemu mieszkania.

Decydując się na konkretny wybór trzeba więc indywidualnie ocenić sytuację, przede wszystkim pod kątem lokalizacji mieszkania oraz grupy potencjalnych najemców.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać