Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Wybór tapet do mieszkania

tapeta

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Tapety to materiał, który zyskuje na popularności w projektowaniu wnętrz. Idea współczesnego „tapetowania” znacznie odbiega od tej z lat 80. Dawniej wyklejano całe pokoje. Współcześnie tapeta to element będący jednym z wielu pomysłów na dekorację ścian.

Zaletą tapety jest możliwość wykorzystania jej w większości domowych pomieszczeń. Ponadto jest to materiał niezwykle dekoracyjny. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tapet o rozmaitych kolorach i fakturach. Do najbardziej popularnych należą tapety: papierowe, na fizelinie, winylowe, z włókna szklanego, a także Rauhfaser.

Tapety papierowe składają się najczęściej z jednej lub dwóch warstw, przy czym dwuwarstwowe materiały należą do bardziej trwałych. Często są drukowane. Dostępne są także modele tłoczone. Z kolei tapety z włókna szklanego posiadają strukturę podobną do tkaniny. Ich wyróżniającą cechą jest wyjątkowa odporność na wilgoć, ogień. Ponadto materiał ten można również malować. Wadą tapet tego rodzaju jest trudność w demontowaniu, ponieważ odchodzą razem z tynkiem. Do tapet, które również można malować należy Rauhfaser, czyli tapety składające się z dwóch warstw papieru połączonych drewnianymi wiórkami. Tapety te doskonale pokrywają wszelkie nierówności ścian.

Tapety winylowe składają się z jednej strony (spód) z papieru, z drugiej zaś ( wierzch) z winylu. Winyl najczęściej jest w formie płaskiej, bądź spienionej. Płaski winyl jest odporny na zarysowania, z kolei grubszy winyl lepiej maskuje niedoskonałości ścian, ale łatwo ulega starciu i zarysowaniom. Tapety winylowe są odporne na wodę i ogień. Tapety na fizelinie (w postaci papierowej lub winylowej) można bardzo szybko układać, przez to że, klej nakłada się na ścianę.

Dzięki temu, że tapety winylowe i z włókna szklanego są zmywalne, możne je na długo utrzymać w czystości. Zaleca się je wykorzystywać w łazienkach i kuchniach. W holu i pokoju dziecięcym sprawdzi się tapeta winylowa i z włókna szklanego. Jeśli zaś chodzi o pokój dzienny i sypialnię to dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie tapety papierowej, na fizelinie , a także Rauhfaser.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.