Rynek mieszkaniowy

Tendencje na rynku wynajmu mieszkań w 2019 roku

W 2018, ze względu na niskie oprocentowanie lokat, część inwestorów zdecydowała ulokować swoje oszczędności nie w bankach, a w mieszkaniach kupowanych pod wynajem. Jednak mimo coraz większej liczby mieszkań na rynku, chętnych do ich wynajmu nie brakuje i długo brakować raczej nie będzie.

Profil klienta

Pomimo tego, że wśród Polaków pokutuje przekonanie, że własne „M” zwyczajnie wypada posiadać, a jego posiadanie jest jednym z głównych celów życiowych wielu rodaków, to dla sporej grupy osób, szczególnie tych ceniących mobilność i elastyczność, najem mieszkania jest po prostu wygodniejszy. W szczególności w czasach, gdy mało przebywamy w domu, często zmieniamy pracę, a nierzadko również miejsce zamieszkania.

Między innymi z powyższych powodów zainteresowanie wynajem mieszkań jest ogromne. Klientami są różne osoby – począwszy od singli, którzy są najliczniejszą grupą wynajmujących, poprzez bezdzietne pary, studentów, po rodziny z dziećmi czy osoby samotnie wychowujące dzieci. Zazwyczaj decydują się na podpisanie umowy na rok, lecz przeciętnie w jednym mieszkaniu zostają od roku do 4 lat.

Trend ten może się jednak zmienić ze względu na to, iż coraz więcej osób odkłada decyzję o zakupie własnego mieszkania lub wręcz z niego rezygnuje z powodu drożyzny na rynku mieszkań. Poza tym sporo Polaków decyduje się na zmianę mieszkania ze względu na pracę, szczególnie w dużych miastach, gdzie powstają wręcz dzielnice biznesowe. Dziś w cenie jest lokalizacja, która pozwoli na szybkie przemieszczenie się na uczelnię, czy do pracy. Muszą to wziąć pod uwagę zarówno deweloperzy, lokujący swoje nowe inwestycje w pobliżu biurowców, jak i osoby kupujące mieszkania w celu ich późniejszego najmu osobom pracującym – to właśnie do nich muszą dopasować swoją ofertę. Prognozuje się wzrost zainteresowania mieszkaniami pod wynajem wśród osób, które nie posiadają zdolności kredytowej lub potrzebują dużej mobilności.

Nie można zapominać również o rządowych dopłatach do najmu mieszkań, które obowiązują od stycznia 2019 roku. Dzięki nim na najem mieszkań będzie stać więcej osób, zatem i tak spora już liczba chętnych na wynajem jeszcze wzrośnie.

Dwupokojowe najpopularniejsze

Mieszkania dwupokojowe od lat cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów. Tuż po nich plasują się kawalerki. Mieszkania trzypokojowe są przedmiotem zainteresowań jedynie 13 % kupujących. Przyszły rok może jeszcze bardziej ugruntować ten trend – zainteresowanie mieszkaniami dwupokojowymi może być jeszcze większe. To zarówno prywatność i komfort dla wynajmującego, jak i większe możliwości najmu dla inwestora. Z tego powodu w nowopowstających inwestycjach to właśnie takich mieszkań będzie najwięcej.

Ceny najmu

Czynsze za najem, podobnie jak ceny mieszkań, również w ostatnich latach rosły, głównie w większych miastach. Eksperci prognozują jednak, że w tym roku czynsze za konkretne, szczególnie starsze, mieszkania nie zdrożeją, lecz paradoksalnie średnie czynsze w poszczególnych miastach będą nadal rosnąć w związku ze zmieniającą się strukturą mieszkań na wynajem. Bowiem każdego roku powstaje coraz więcej nowych mieszkań o wyższym standardzie, a co za tym idzie wyższym kosztem wynajmu, co wpływa na wzrost średnich stawek w danym mieście.

Czy najem nadal będzie opłacalny?

Lokowanie gotówki w mieszkania na wynajem nadal będzie opłacalne, bowiem wiele osób obawia się o brak zdolności kredytowej, czy łatwość udzielania kredytów hipotecznych. Mimo że rok 2018 był rekordowy, jeśli chodzi o udzielane kredyty, to jednak rzeczywiście w przyszłym roku mogą być trudniej dostępne.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać