Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Rusza sezon na wynajem krótkoterminowy – czy to się nadal opłaca?

Piękna pogoda przypomina o zbliżającym się nieuchronnie sezonie wakacyjnym, który jest jednocześnie okresem żniw dla właścicieli apartamentów i hoteli. Z roku na rok zwiększa się również zainteresowanie krótkoterminowym najmem mieszkań. Czy inwestycja taka jest opłacalna?

Zakup mieszkań na wynajem jest w ostatnim czasie bardzo popularną formą inwestowania kapitału, z uwagi na niskie stopy procentowe, które z jednej strony powodują, że koszty kredytów hipotecznych są niższe, z drugiej, że zarobek na lokatach bankowych jest znikomy.

Rynek najmu w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija, co dało się zauważyć w 2017 roku po ilości nowych inwestycji deweloperskich oraz rekordowo dużej liczbie sprzedanych mieszkań. Coraz częściej nieruchomości kupujemy nie tylko po to, by zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe, ale również w celach inwestycyjnych. Zbiega się to w czasie z rosnącym zainteresowaniem tego typu ofertami. Za pośrednictwem serwisów internetowych mieszkania na wynajem powoli stają się poważną konkurencją hoteli i apartamentów wynajmowanych przez profesjonalne podmioty. Wynajem mieszkania bowiem pozwala na korzystanie z tak samo dobrych, a czasem nawet lepszych warunków za dużo mniejsze pieniądze. Najemcy poza niższą ceną zaczynają zwracać uwagę na czynniki takie jak prywatność i swoboda, jakie gwarantuje właśnie wynajem mieszkania. Do dyspozycji mają wówczas oddzielne pomieszczenia, w tym sypialnię, często salon, kuchnię, łazienkę, a nawet balkon, czy ogród. Ponadto nikt poza nimi nie będzie z tej przestrzeni korzystał, a jeśli mieszkanie wynajmują w kilka osób, wówczas koszty mogą wynieść zaledwie kilkadziesiąt złotych na osobę. Wynajem hotelu to z reguły wydatek rzędu kilkuset złotych za dobę, szczególnie w sezonie, w najpopularniejszych lokalizacjach. Hotele oferują wypoczynek w wysokim standardzie, pełną obsługę i wyżywienie, ale jednocześnie do dyspozycji gości jest zaledwie jeden niewielki pokój, a przy wszystkich innych aktywnościach, np. przy śniadaniu, towarzyszą im tabuny obcych ludzi. Nie każdy lubi taką formę spędzania urlopu.

Turystyka również mocno rozwija się w naszym kraju, a postęp widać z sezonu na sezon. Polska jest celem krótkoterminowych wycieczek gości ze Skandynawii, Anglii, czy Niemiec, którzy doceniają walory przyrodnicze, bogatą ofertę turystyczną, a przy tym bardzo atrakcyjne (dla nich) ceny. Dodatkowo wypoczynek w Polsce uważany jest za bezpieczny, a kierunek tek jest rekomendowany przez wiele ministerstw wewnętrznych krajów europejskich.

Wszystkie prognozy przemawiają więc za tym, że najbliższe tygodnie powinny być obfite w rezerwacje, ostatecznie wszystko jednak zależeć będzie od pogody. Decydując się na zakup mieszkania jako inwestycję, należy pamiętać, by wybrać lokalizację, która w razie niepogody nie będzie skutkowała tygodniami pustostanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.