Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Rodzaje tynków wewnętrznych w mieszkaniach

tynkowanie

khorzhevska/bigstockphoto.com

Tynki dekoracyjne we wnętrzach stanowią ciekawą alternatywę dla tapetowania i malowania. Wielość rozwiązań z wykorzystaniem tynków sprawia, że nadają one wyjątkowości pomieszczeniom, w których się znajdują.

Przed nałożeniem tynku na powierzchnię, należy ją odpowiednio przygotować. Ścianę należy dokładnie oczyścić z kurzu i wszelkich zabrudzeń, a przy tym usunąć wgłębienia i głębokie rysy. Dzięki temu zabiegowi zwiększy się przyleganie tynku do podłoża, a tym samym zmniejszy jego zużycie. Przeprowadzając prace remontowe w mieszkaniu, należy również odpowiednio zabezpieczyć podłogę, ponieważ niektóre tynki (szczególnie akrylowe) mogą na stałe zabarwić drewniane powierzchnie. Na rynku dostępne są tynki barwione i te do samodzielnego malowania. Warto pamiętać, że tynki barwione przez producenta posiadają bardziej intensywny kolor, z kolei te do samodzielnego malowania umożliwiają dobranie takiego odcienia, który w największym stopniu będzie pasował do wnętrza.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tynków, w tym do samodzielnego wykonania. Należy do nich tynk dekoracyjny: japoński, strukturalny, mozaikowy, a także zacierany.

Tynk zacierany wykorzystuje się w pomieszczeniach mieszkalnych. Do najbardziej popularnych odmian należy tynk akrylowy, składający się z żywicy akrylowej oraz kwarcu. Tynk zaciera się specjalną, wykonaną ze stali nierdzewnej pacą. Daje to efekt różnobarwnych powierzchni o różnorodnej fakturze. Taki tynk może być wykorzystywany do pokrywania ścian w pomieszczeniach zarówno suchych jak i wilgotnych.

Tynk japoński doskonale sprawdza się w nowoczesnych, luksusowych wnętrzach. Można go nałożyć samodzielnie na różnych wewnętrznych powierzchniach. Niezbędny jest jednak do tego pistolet natryskowy. Tynk ten nie nadaje się do wykorzystania na elewacjach zewnętrznych.

Tynk mozaikowy składa się z naturalnego kruszywa i masy żywicznej. Dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Jest wyjątkowo odporny na działanie wilgoci, wysokich i niskich temperatur otoczenia, a także promieniowanie UV.

Tynk strukturalny należy do uniwersalnych tynków dekoracyjnych. Umożliwia tworzenie rozmaitych wzorów i motywów dekoracyjnych. Na rynku dostępne są tynki barwione oraz białe. No najbardziej popularnych należy stiuk i trawertyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.