Rynek mieszkaniowy Wynajem mieszkań

Rekordy na rynku mieszkań a ceny wynajmu

wynajem mieszkania
wynajem mieszkania
fizkes/bigstockphoto.com

Rozwój branży najmu mieszkań trawa od kilku lat. Właśnie z tego powodu wiele osób kupuje nowe nieruchomości, aby po ich odpowiednim przygotowaniu wynajmować za odpowiednią cenę. Standardy stale rosną i obecnie to nowoczesne mieszkania dwupokojowe blisko centrum i węzłów komunikacyjnych cieszą się największym zainteresowaniem. Na zniszczony lokal bez wyposażenia trudno znaleźć najemcę. Popyt na mieszkania na wynajem bezpośrednio wpływa na wysokość czynszu, który stale utrzymuje się na wysokim poziomie i wszystko wskazuje na to, że kolejne lata przyniosą nowe podwyżki.

Wynajem o lokalizacja

Czynsz zależny jest od lokalizacji nieruchomości oraz jej standardu. Za dwupokojowe mieszkanie w centrum Warszawy miesięcznie trzeba płacić około 2,5 tys. zł. Kilkaset złotych taniej jest w Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu. Szacuje się, że obecnie ponad 2 mln osób w Polsce żyje w mieszkaniach wynajętych terminowo, a w 2017 roku przewiduje się wzrost nawet o 10 proc. Dlatego też realizowane są kolejne inwestycje deweloperskie, które zapewnią nowe lokale pod wynajem i są odpowiedzą na zapotrzebowanie społeczne. Najbardziej oblegane są centra dużych aglomeracji miejskich. Istnieje również mniejsza grupa najemców, która ceni sobie obrzeża miast, gdzie jest znacznie spokojniej i jednocześnie sporo taniej – niekiedy czynsz jest tańszy nawet o połowę. Nieruchomości w znacznej odległości od centrum, ale blisko terenów zielonych są atrakcyjne dla rodzin z małymi dziećmi, dla których istotne są miejsca na spacery i wspólna rekreację.

Jaka wielkość lokalu pod wynajem?

Analizując branżę najmu nieruchomości łatwo zauważyć, że szansa na wynajęcie bardzo małej kawalerki oraz ogromnego apartamentu jest znikoma. Mieszkania poniżej 20, a powyżej 100 metrów kwadratowych są mało praktyczne dla osób, które najczęściej szukają lokalu tymczasowego. Ten typ nieruchomości sprawdza się jedynie przy najmie turystycznym, gdzie szuka się lokali na weekend lub kilka dni pojedynczo lub w znacznie większej grupie osób. Jeszcze jednym ważnym sektorem najmu jest najem pracowniczy, który staje się coraz bardziej widoczny w większych miastach, gdzie zatrudniani są fachowcy z zagranicy.

Lokata czy mieszkanie na wynajem?

Wzrost liczby inwestorów kupujących mieszkania na wynajem widoczny jest od trzech lat. Wynika to również z sytuacji w bankach. Powodem jest niska opłacalność lokat bankowych w porównaniu z wartością kredytu hipotecznego oraz czynszu za wynajmu. Więcej można zyskać kupując mieszkanie na kredyt, a następnie je wynajmować niż trzymać środki na niskooprocentowanej lokacie w banku. Jednak rosnące zainteresowanie lokalami na wynajem w odbije się na stawkach za czynsz, gdyż niemal 40 proc. obecnie realizowanych inwestycji deweloperskich to właśnie lokale na wynajem. Pierwszych podwyżek można spodziewać się już na przestrzeni najbliższych miesięcy i mogą się one sukcesywnie powielać ze względu na nowe rekordy na rynku nieruchomości.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać