Rynek mieszkaniowy Wynajem mieszkań

Mieszkanie na wynajem za kredyt (2018-2019)

inwestowanie w nieruchomości

inwestowanie w nieruchomości

Zakup mieszkania na wynajem stał się bardzo popularną formą inwestowania. Sprzyjają temu niskie stopu procentowe oraz obecna sytuacja na rynku nieruchomości. Czy na przełomie roku 2018 i 2019 kupowanie mieszkań na wynajem nadal się opłaca?

Obecnie wysoki popyt na mieszkania na wynajem sprzyja rozkwitowi tego typu inwestycji. Mieszkanie kupione za gotówkę może stać się w ten sposób źródłem stałego, niemałego dochodu. Co innego w przypadku zakupu mieszkania na kredyt, kiedy poza zarobkiem inwestycja taka musi przynosić zwrot, a miesięczne przychody pokrywać bieżące raty. Czy opłaca się więc zakup mieszkania na wynajem na kredyt?

Niskie stopy procentowe powodują z jednej strony, że na lokatach bankowych niewiele się zarabia, z drugiej obniżają koszty kredytów hipotecznych. W takich warunkach zaciąganie kredytu na zakup nieruchomości wydaje się korzystne, należy jednak pamiętać o innych czynnikach występujących na rynku. Mamy bowiem aktualnie najwyższe ceny od 10 lat, w niektórych lokalizacjach ich wzrost w ciągu ostatniego roku osiągnął więcej niż 10 %. Na szczęście z rynku płyną sygnały o wyhamowaniu tej dynamiki, co nie oznacza, że mieszkania zaczną tanieć, ale eksperci przewidują, że można oczekiwać stabilizacji cen w najbliższych miesiącach.

Im wyższa cena zakupu, tym mniejszy zwrot z inwestycji. Dodatkowo należy brać pod uwagę lokalizację inwestycji. Nie każde mieszkanie jest bowiem atrakcyjne z perspektywy najemców. Oferta, która wydaje się być okazją cenową, nie zawsze więc będzie dobrym wyjściem jeśli zakup traktujemy jako inwestycję.

Należy również pamiętać, że rata kredytu musi być płacona bez względu na to, czy mieszkanie jest zajmowane przez najemców, czy nie. Trzeba więc uwzględnić to w swoim budżecie i przygotować środki na czarną godzinę, z których będziemy spłacać kredyt podczas tzw. pustostanów, czyli okresów, kiedy mieszkanie stoi puste. Wybierając lokalizację kierujmy się więc jej atrakcyjnością i zainteresowaniem potencjalnych najemców. Najlepiej sprawdzą się tu centra miast, mieszkania w pobliżu atrakcji turystycznych, uniwersytetów czy dużych firm.

Krótki termin to większa opłacalność

Większą opłacalność najmu notuje się w przypadku umów krótkoterminowych. Rozwiązanie to ma jednak pewne wady. Po pierwsze wymaga poświęcenia dużo więcej czasu ze strony wynajmującego, potrzebnego na przygotowanie oferty i umieszczenie jej na odpowiednich portalach, znalezienie najemców, przygotowanie mieszkania i podpisanie umowy. Po drugie nie sprawdzi się w każdej lokalizacji. Najem krótkoterminowy może być praktykowany jedynie w centrach dużych miast, lub w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach. Najlepiej w miejscach, gdzie najem trwa cały rok. Na szczęcie coraz większą popularnością cieszą się w Polsce portale, za pośrednictwem których można znaleźć najemców i które gwarantują większe bezpieczeństwo zarówno wynajmującego, jak i najemy. Przy odpowiednim zarządzaniu lokalem na najmie krótkoterminowym można zarobić 3-4 razy więcej, niż w przypadku najmu długoterminowego, stawki są bowim wówczas proporcjonalnie wyższe.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać