Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Kupno mieszkania: dlaczego warto skorzystać z usług agenta lub biura nieruchomości?

Decydujesz się kupić mieszkanie? Zastanów się zatem, czy nie warto byłoby skorzystać z pomocy biura nieruchomości. Nawiązanie takiej współpracy bywa bowiem bardzo korzystne.

Jak wybrać?

Zanim jednak przejdziemy do zalet korzystania z usług biura nieruchomości zastanówmy się, które biuro pośrednictwa wybrać. Najpierw powinniśmy sprawdzić czy jest wpisane do Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Dodatkowo powinno posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej. Warto także zwrócić uwagę czy biuro stosuje Kartę Praw Klienta, gwarantującą dodatkowe przywileje. Taka karta jest świadectwem wysokiej jakości świadczonych usług przez wykształconą i kompetentną kadrę pracowniczą.

Dlaczego warto?

W czym zatem pomocne dla nas będzie biuro nieruchomości? Po pierwsze pomoże nam w znalezieniu wymarzonej nieruchomości. Liczba ofert i portali, na których znajdują się ogłoszenia często przerasta kupującego, więc warto przekazać pałeczkę pośrednikowi, który doskonale zna rynek sprzedaży i kupna nieruchomości. Agenci nieruchomości muszą świetnie się orientować w specyfice lokalnego rynku domów i mieszkań, znać mocne i słabe punkty lokalizacji w każdej dzielnicy miasta, aby negocjować jak najlepsze warunki dla osoby, którą reprezentuje. Dodatkowo pracownicy biura nieruchomości wiedzą na co należy zwrócić uwagę, dopytają się o ewentualne przemilczane szczegóły, spojrzą na dany lokal trzeźwym okiem i bez emocji.

Co istotne pośrednik jest w stanie określić realną cenę nieruchomości. Oczekiwania finansowe stron transakcji potrafią się mocno różnić, a nieporozumienia z tym związane bywają poważnym problemem. Do zadań pośrednika będzie należało prowadzenie niełatwych negocjacji, co zaoszczędzi nasze nerwy. Agenci znają realne ceny i wiedzą, na ile można manewrować kwotą tak, aby obie strony były zadowolone. Do tego znają techniki negocjacji

Dodatkowo pośrednicy wiedzą, gdzie rzeczywiście warto szukać ogłoszeń oraz mają dostęp do dodatkowych baz danych i mają kontakty wypracowane przez długie lata. Dobre biuro nieruchomości zatrudnia doświadczonych pośredników, którzy nie tylko ukończyli odpowiednie szkoły, ale regularnie uczestniczą w szkoleniach zawodowych i poznają nowe techniki działania. Osoba, która na własną rękę chciałaby kupić mieszkanie, nigdy nie będzie w stanie tak dokładnie poznać rynku nieruchomości i jego specyfiki, jak pracownik dobrego biura nieruchomości.

Na pewno skorzystanie z usług pośrednika zaoszczędzi nasz czas. Wystarczy pomyśleć o tym, że na jednym z popularnych portali w Gdańsku liczba samych mieszkań wystawionych na sprzedaż to ponad 30 tysięcy. Zamiast gubić się w gąszczu ofert warto oddać sprawę w ręce profesjonalisty.

Korzystanie z usług pośredników jest także dużo bezpieczniejsze i gwarantuje pewność dokonania transakcji zgodnej z przepisami prawnymi. Oferty proponowane przez biuro nieruchomości będą pewne i sprawdzone. Pośrednik zweryfikuje tożsamość drugiej strony transakcji, a także stan prawny nieruchomości. Bywa bowiem tak, że właściciele nieruchomości często mają nieuregulowane kwestie prawne związane z własnością. Nawet w przypadku bardziej skomplikowanych transakcji, obejmujących więcej niż jeden lokal, dobre biuro nieruchomości dostrzeże ewentualne zagrożenia czy niejasności prawne. Obecnie ogłoszenia bezpośrednie, czyli nieobjęte opieką biura nieruchomości, traktowane są przez potencjalnych nabywców z coraz większą podejrzliwością, która minimalizuje szanse sprzedaży.

Często zdarza się tak, że osoby pragnące mieć własne mieszkanie wpłacają zadatki i podpisują umowy przedwstępne, w których brakuje podstawowych zapisów chroniących interesu kupującego. Nierzadko okazuje się, że stan prawny nieruchomości różni się od tego, który deklaruje jej właściciel. Skorzystanie z biura nieruchomości na pewno uchroni nas od tego rodzaju uchybień.

Pośrednik skompletuje za nas wszelkie dokumenty i załatwi za nas sprawy urzędowe. Lista rzeczy do załatwienia jest długa – urzędy, sądy, księgi wieczyste, przepisanie mediów. Po udzieleniu pełnomocnictwa, doświadczeni specjaliści załatwią wszelkie niezbędne formalności za nas. My jedynie będziemy musieli udać się do biura nieruchomości po odbiór teczki z dokumentami.

Agent nieruchomości przydatny będzie także wówczas, gdy nasze wymarzone mieszkanie lub dom będziemy chcieli kupić nie za gotówkę, a na kredyt. Coraz więcej biur nieruchomości oferuje usługę dopasowania najbardziej odpowiedniego kredytu na zakup nieruchomości. Doradcy porównają za nas oferty banków i dobiorą najlepszą.

Jedynym minusem skorzystania z biura nieruchomości jest dodatkowy koszt, czyli wynagrodzenie pośrednika, które trzeba zapłacić jeśli transakcja dojdzie do skutku. Przyjęło się bowiem, że wynagrodzenie jest należne pośrednikowi tylko w przypadku doprowadzenia do zawarcia transakcji. Za wykonaną pracę pośrednik pobiera prowizję w takiej wysokości, w jakiej umówi się klientem przy podpisywaniu umowy pośrednictwa. Najczęściej spotykane są prowizje w wysokości od 2,5 proc. do 3 proc. wartości nieruchomości (plus VAT od prowizji w wysokości 23 proc.) Wysokość prowizji może być negocjowana w zależności od wartości nabywanej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.