Wynajem mieszkań

Kilka praktycznych porad na szybszą sprzedaż mieszkania

Grafika 2D - mężczyzna i kobieta sprzątający mieszkanie

Aby sprzedać mieszkanie – i przy okazji zrobić to szybko, sprawnie i bezproblemowo – należy zadbać o szereg kwestii formalnych, jak i związanych ze zdobywaniem klienta. W tym artykule znajdziesz zbiór praktycznych porad, które doprowadzą cię do transakcji.

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży

Zacznijmy od kilku formalności, których należy dopilnować, zanim przystąpisz do sprzedaży lokalu. Jeśli mieszkanie z jakiegoś powodu nie ma księgi wieczystej, należy ją założyć. Jeżeli zaś są w niej nieaktualne dane, trzeba je zaktualizować. Dotyczy to także wpisów o hipotekach. W sytuacji, gdy lokal jest obciążony hipoteką, a kredyt chcesz spłacić przed sprzedażą, zrób to i przeprowadź proces wykreślania hipoteki (nie dzieje się to automatycznie).

Mówiąc o finansach, należy też wspomnieć o ewentualnym zadłużeniu wynikającym z eksploatacji mieszkania. Dotyczy to zobowiązań wobec spółdzielni lub wspólnoty, jak też nieopłaconych rachunków za media, kablówkę czy internet. Zadbaj o to, aby bilans wynosił tu zero – opłać wszystkie zaległe rachunki.

Bardziej złożone będzie przygotowanie mieszkania do sprzedaży, jeśli nie są uporządkowane sprawy dotyczące tego, kto jest jego właścicielem. Współwłasności czy dożywocia to dodatkowa komplikacja, bo raczej nikt nie będzie chciał kupić takiego lokalu, jeśli współwłaściciel nie sprzeda również swojej części.

Po uporządkowaniu spraw formalnych można dokonać wyceny lokalu. Jeśli wydaje się ona skomplikowana, można skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego lub zdać się na pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Jeśli sytuacja formalna mieszkania jest już uporządkowana, przystąp do szukania klienta. Najprostsza droga to zdanie się na agenta – jeśli jest prawdziwym profesjonalistą, sam pokieruje całym procesem szukania nabywcy oraz sprzedażą. Jeśli jednak z jakichś powodów chcesz sprzedać lokal samodzielnie, zastosuj się do poniższych porad:

  1. Oceń stan techniczny mieszkania i zastanów się, czy nie byłoby korzystnie, gdybyś przeprowadził remont lub chociaż malowanie. To nie tylko podniesie cenę, jaką możesz uzyskać, ale też zazwyczaj skraca czas potrzebny na znalezienie klienta. Najlepiej, jeśli czynności remontowe będziesz w stanie wykonać we własnym zakresie – wtedy twój zysk będzie maksymalny.
  2. Posprzątaj mieszkanie. To bardzo ważny etap, ponieważ pozwoli ci zrobić zdjęcia lokalu (niezbędne w ogłoszeniu), jak też przygotuje lokal do wizyt potencjalnych nabywców. Sprzątanie jest niezwykle istotne, gdyż należy usunąć wszystkie prywatne przedmioty, stare i wadliwe wyposażenie, jak też sprawić, by mieszkanie miało przyjemny, neutralny zapach.
  3. Przygotuj mieszkanie do oglądania. Profesjonalnie nazywa się to home stagingiem, ale nie musisz znać tego terminu, żeby wiedzieć, co zrobić. Zaaranżuj lokal tak, aby robił jak najlepsze wrażenie. Służyły temu już poprzednie etapy, ale teraz możesz dodać do tego odpowiednie, nastrojowe oświetlenie, jakieś miłe dla oka detale (koce, poduszki, książki, gazety), odpowiednio ustawić meble, zadbać o ładne zapachy.
  4. Zrób zdjęcia i napisz ogłoszenie. Dobrze skomponowane ogłoszenie bardzo ci pomoże w szukaniu klienta. Dlatego nie lekceważ tego etapu i poświęć mu odpowiednią ilość czasu. Zdjęcia muszą być wyraźne i dobrej jakości. Opis zaś rzeczowy, zrozumiały i podający wszystkie istotne informacje.
  5. Zamieść ogłoszenie. Obecnie liczą się praktycznie tylko kanały online. Dlatego ogłoszenie najlepiej będzie zamieścić w którymś z wiodących portali z ogłoszeniami sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Musisz się liczyć z opłatą za zamieszczenie takiego anonsu.
  6. Bądź dyspozycyjny. Czyli odbieraj telefony, odpowiadaj na wiadomości i staraj się być do dyspozycji klientów w dogodnych dla nich porach, aby mogli na żywo obejrzeć mieszkanie.

Więcej dowiesz się tutaj – “Jak sprzedać mieszkanie?”.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać