kuchnia
kuchnia
Elegant Solution/bigstockphoto.com

Wśród nowoczesnych okapów wyróżnić można dwa typy. Pierwszy z nich to okapy duże, a druga całkowicie na pierwszy rzut oka niewidoczne. Okapy wieszane na ścianie – okapy kominowe, są elementem dekoracyjnym kuchni. W sklepach spotkać można modele narożne i skośne. Z kolei okapy wyspowe przeznaczone są do montażu nad tzw. wyspą kuchenną, Powinny się więc prezentować dobrze z każdej strony.

Podczas wykonywania sufitu podwieszanego warto zwrócić uwagę na długość przewodu, którym okap jest zakończony od góry. Okap najlepiej prezentuje się bowiem wtedy, gdy przewód dotyka sufitu. Nie zawsze jest natomiast możliwość dokupienia brakującego odcinka. Okapy do zabudowy mogą być widoczne częściowo (modele szufladkowe) lub ukryte. Te drugie montuje się na dnie szafki wiszącej nad kuchenką lub za frontem kuchennym. Coraz popularniejsze są również okapy przeznaczone do zabudowy w ścianie nad blatem kuchennym. Nowością na rynku są okapy szczelinowe. Zamiast kratek mają one szczeliny. Dzięki temu prezentują się bardziej dekoracyjnie i są stosowane w kuchniach połączonych z salonem.

Okapy zasilane są prądem o napięciu 230V. Dlatego też w ich pobliże należy doprowadzić instalację elektryczną z gniazdkiem, do którego urządzenie zostanie podłączone. Gniazdko zwykle umieszcza się w szafkach wiszących lub na miejscu niewidocznym np. w obudowie okapu kominowego. W przypadku okapu wyspowego, podłączenie do wentylacji i instalacji elektrycznej musi być wprowadzone bezpośrednio nad okapem.

Okap działa jako wyciąg lub pochłaniacz W pierwszym przypadku należy podłączyć go do osobnego przewodu kominowego, którym usuwane jest z kuchni powietrze na zewnątrz budynku. Z kolei pochłaniacz działa w obiegu zamkniętym, a więc powietrze z kuchni jest oczyszczane, przepływa przez filtr znajdujący się w pochłaniaczu, a na końcu wraca do pomieszczenia. Pochłaniacz nie wymaga także podłączenia do przewodu kominowego. Nowoczesne modele okapów posiadają zwykle obie funkcje. Jednak warto pamiętać, że jeśli okap ma pełnić też rolę pochłaniacza, to trzeba wyposażyć go w specjalny filtr węglowy.

Wydajność okapu należy z kolei dopasować do wielkości kuchni. Zwykle zaleca się, aby pozwalał ona na sześciokrotną wymianę powietrza w danym pomieszczeniu w ciągu jednej godziny. W tym celu warto więc obliczyć kubaturę pomieszczenia. W przypadku kuchni zamkniętej o kubaturze rzędu 30 metrów kwadratowych, sprawdzi się okap o wydajności 180 m3/h. Nie będzie jednak skuteczny w kuchni otwartej, połączonej np. z salonem. Wówczas lepiej postawić na model o większej wydajności, nawet kilkuset m3/h. Najmocniejsze okapy dostępne na rynku mają wydajność około 800 m3/h.Warto też zwrócić uwagę na głośność pracy, zwłaszcza jeśli kuchnia połączona jest z salonem. Zazwyczaj im większa moc pracy, tym głośniej pracuje urządzenie. Najlepiej zainwestować w okap pracujący z głośnością poniżej 48 dB. Poza tym jeśli w kuchni znajduje się wolny przewód kominowy, to dobrze jest wybrać wyciąg, który działa skuteczniej niż pochłaniacz. Wówczas jednak miejsce montażu nie jest dowolne. Okap musi znajdować się bowiem blisko komina.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać