Rynek mieszkaniowy

Deweloperzy budują szybciej

Rozwój branży nieruchomości trwa nieprzerwanie od kilku lat. Powstaje coraz więcej osiedli, gdyż popyt na mieszkania nie słabnie. Deweloperzy śmielej budują nowe mieszkania, również poza granicami dużych miast. Z ostatnich danych przygotowanych na zlecenie Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tempo budowy nieruchomości znacząco wzrosło. Aktualnie czas budowy nowego domu wynosi niewiele ponad 40 miesięcy. Co jeszcze ciekawsze, do użytku cały czas oddawane są duże lokale – średnia powierzchnia oscyluje w granicach 91,5 metrów kwadratowych.

Z raportu jasno wynika, że znacznie szybciej buduje się budynki wielorodzinne niż domy jednorodzinne. Standardowo budowa domu zajmuje niemal 50 miesięcy, natomiast nieruchomości z mieszkaniami gotowe są po około 22,5 miesiąca. Stale buduje się z wykorzystaniem technologii tradycyjnej udoskonalonej, czyli monolitycznej lub wielkopłytowej. Natomiast konstrukcje drewniane stosowane są tylko do budownictwa jednorodzinnego. Trzy pierwsze kwartały 2018 roku zakończyły się oddaniem do użytku prawie 120 tysięcy nowych mieszkań. Ich łączona powierzchnia przekroczyła 11 mln metrów kwadratowych. Taki wynik sugeruje wyższe tempo prac budowlanych w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dane GUS zdradzają, że najprawdopodobniej w 2018 roku zostanie wybudowanych o 4 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej. Wynika to z potrzeb społeczeństwa, które stale inwestuje środki finansowe w branżę nieruchomości.

Wzrostu nie odnotowano natomiast w przypadku średniej powierzchni użytkowej oddanego mieszkania. W 2018 roku wynosi ona póki co 91,5 mkw, co oznacza o ponad 2 mkw mniej niż w 2017 roku. Niemniej wartości mogą jeszcze ulec zmianie, gdy pod uwagę weźmie się wskaźniki z 12 miesięcy. Na pewno rok 2018 zakończy się wzrostem liczby rozpoczętych inwestycji budowlanych. Aktualnie buduje się ich 175 tysięcy, czyli o 8 proc. więcej niż w ostatnim analogicznym okresie. Tendencja rosnąca widoczna jest także przypadku wydawania pozwoleń na budowę. Wiele wskazuje na to, że za sprawą nowej specustawy mieszkaniowej realizacja kolejny inwestycji będzie przebiegać jeszcze szybciej. Uzyskiwanie pozwoleń na budowę wymaga przestawienia różnych dokumentów, co bywa czasochłonne. Szczególnie trudne i długie procedury występowały w przypadku terenów nieobjętych planami zagospodarowania przestrzennego. Teraz za sprawę nowych przepisów zgoda samorządu będzie umożliwiać błyskawiczne wdrożenie procesu realizacji inwestycji, co z pewnością bardzo skróci czas prac budowlanych. Specustawa wynika z zapotrzebowania na budowę nowych mieszkań w atrakcyjnych rejonach dużych miast, w których często pofabryczne tereny są niewykorzystywane i szpecą krajobraz. Teraz będzie można stworzyć tam wygodne osiedla mieszkalne.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać