Rynek mieszkaniowy

5 zasad inwestowania w mieszkania na wynajem

Inwestowanie w nieruchomości stało się opłacalne kilka lat temu. Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych oraz mały zysk z lokat bankowych sprawił, że inwestorzy zaczęli szukać nowego sposobu na lokowanie wolnych środków finansowych. Właśnie wtedy zaczęto zauważać możliwość powiększenia swoich dochodów w rozwijającej się branży najmu nieruchomości. Trend utrzymuje się cały czas, a ceny mieszkań stale idą w górę. Poniżej najważniejsze zasady inwestowania w branżę nieruchomości.

1. Inwestuj na rynku, który znasz

Znajomość danego sektora pozwala lepiej oszacować atrakcyjność mieszkania. W mieście typowo studenckim lepiej sprawdzą się tańsze lokale w pobliżu szkół, a w turystycznej miejscowości najważniejsza jest dostępność do atrakcji. Bardzo istotne są też wszelkie plany rozbudowy pobliskich terenów, bo za kilka lat mało znane miejsce może okazać się popularnymi przedmieściami, a wartość takiego mieszkania znacznie urośnie.

2. Rozsądnie wybieraj nieruchomości

Inwestowanie należy rozpocząć od określenia celu – czy mieszkanie chcemy kupić taniej i drożej sprzedać po lekkim remoncie, czy wolimy prowadzić długoterminowy wynajem przez cały rok, a może wynajmować tylko turystom na sezon? Mając jasno sprecyzowany cel, wybranie właściwej nieruchomość nie będzie zajmowało zbyt wiele czasu. Należy pamiętać, że inwestowanie również w branży nieruchomości wymaga szybkiego podejmowania decyzji.

3. Inwestuj systematycznie i długofalowo

Dynamiczność nie oznacza jednak krótkich „akcji”. Zdecydowanie bardziej opłaca się inwestować etapami, w dłuższym przedziale czasu. Dzięki temu można trafić zarówno na hossę, jak i na bessę, a to pozwoli na zróżnicowanie działania i możliwość uzyskania większego zysku. Oczywiście ocena czy dana sytuacja do sprzedaży jest aktualnie najkorzystniejsza nigdy nie jest prosta, dlatego wymaga to doświadczenia. Szacuje się, że dopiero po pięciu latach można liczyć na zysk w branży nieruchomości.

4. Miej świadomość ryzyka

Każdy, kto inwestuje musi zdawać sobie sprawę z ryzyka utrata swoich zasobów. Niespodziewane sytuacje występują wszędzie, a sektor mieszkań już nie raz odczuwał skutki kryzysu gospodarczego. Należy mieć świadomość nagłego spadku cen i utraty wszystkich pieniędzy zainwestowanych w dany lokal – bez tego trudno liczyć na większe zyski, bo podczas inwestowania konieczne jest podejmowanie trudnych decyzji.

5. Inwestuj nadwyżkę finansową

Nie można jednak zapominać o rozsądku. Najbardziej komfortową sytuację mają osoby posiadające sporą nadwyżkę finansową. Właśnie takie środki należy inwestować, aby stale mieć zabezpieczenie finansowe. Inwestowanie całego dobytku jest złą praktyką, bo w jednej chwili może doprowadzić do gigantycznego długu, z którego zdecydowanie ciężej jest wyjść. Dlatego zaleca się, by inwestować tylko te pieniądze, które nie są nam potrzebne na bieżące wydatki jak opłaty, jedzenie czy edukacja dzieci.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać